بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۲۰ اسفند ۱۱ مارچ

تفسیر خروج فصل ۱۹

۹ – اعطای شریعت (بابهای ۱۹-۲۴)

الف – آمادگی برای مکاشفه (باب ۱۹)

۱۹: ۱-۹ بنی اسرائیل به کوه سینا رسیده بودند. ادامه کتاب خروج، تمام کتاب لاویان، و نه باب اول کتاب اعداد وقایعی را که در اینجا رخ داده‌اند ثبت کرده‌اند.
از زمان آدم تا بدین لحظه، هیچ شریعتی مستقیما از جانب خدا اعطا نشده بود. رفتار خدا با قوم همواره عمدتاً در چارچوب فیض قرار داشت. اما اکنون عهدی شرطی به آنها عطا می‌کند: اکنون اگر آواز مرا فی الحقیقه بشنوید، و عهد مرا نگاه دارید، همانا خزانه خاص من از جمع قومها خواهید بود. اگر قوم عهد را به جا می‌آوردند برکت می‌یافتند. قوم که از گناه آلود بودن طبیعت و ناتوانی خود آگاهی نداشتند بلافاصله پذیرفتند. دی. ال. مودی چنین تفسیری ارائه داده است:
«آنچه خداوند امر فرموده است، خواهیم کرد.» زبانی گویا و پر از اعتماد به نفس. گوساله طلایی، الواح شکسته، فرایضی که نادیده انگاشته شدند، پیام آورانی که سنگسار شدند، مسیح مطرود و مصلوب، همه شواهدی وسیع از سوگندهای بی اعتبار آنهاست.

دورانها

در اینجا شکافی عظیم در تاریخ رفتار خدا با بشر دیده می‌شود، به طور خاص با قوم منتخب اسرائیل. تغییر در تدبیر الهی برای امور بشر در اینجا و در جاهای دیگر همه حاکی از تغییر دوران است.
آگوستین گفته است: «اعصار را از هم تمییز دهید کتاب مقدس خود هم آهنگ می‌شود.» خدا تاریخ بشر را به اعصار گوناگون تقسیم کرده است: «..توسط او اعصار را آفرید» (عبرانیان ۱: ۲ ترجمه RV). این اعصار هم می‌توانند طولانی باشند و هم کوتاه. آنچه که آنها را از هم متمایز می‌سازد طول نه طول مدت آنها بلکه طرز رفتار خدا با بشر است.
گرچه خدا خود هیچگاه تغییر نمی‌کند، اما روشهای او تغییر می‌کنند. او در زمانهای گوناگون با روشهای گوناگون عمل می‌کند. ما روشی را که خدا تدبیر خود را برای بشر در دوره‌ای از زمان تغییر می‌دهد، دوره می‌نامیم. از نظر تخصصی یک دوره به معنای عصر نیست، بلکه مشیت، نظارت و یا ترتیب. اما دشوار است که به دوره‌ای بیندیشیم اما به زمان آن فکر نکنیم. به عنوان مثال تاریخ دولت ایالات متحده به حکومتهای گوناگون تقسیم شده است. ما از دولت کندی چیزهایی می‌دانیم و نیز از دولت بوش. مسلما مقصود ما روشی است که در آن حکومت در حین زمامداری رئیس جمهور وقت اداره می‌شود. مهمترین نکته خط مشی‌هایی است که در یک دوره زمان خاص دنبال می‌شود.

بنابراین، دوره را روشی می‌دانیم که خدا در یک مدت زمان خاص با قوم خود نوعی رابطه را در پیش می‌گیرد. ارتباط دوره‌ای خدا با انسانها را می‌توان با روش اداره یک خانه مقایسه کرد. هنگامی که تنها شوهر و زن در خانه هستند، برنامه خاصی دنبال می‌شود. اما هنگامی که فرزندان وارد خانواده می‌شوند، خط مشی‌های جدیدی وارد آن خانه می‌شود. با بزرگ شدن بچه‌ها، امور خانه به شکلی دیگر اداره می‌شود. ما همین الگو را هم در ارتباط خدا با نسل بشر مشاهده می‌کنیم (غلاطیان ۴: ۱-۵).
به عنوان مثال، هنگامی که قائن برادر خود هابیل را کشت، خدا علامتی بر او قرار داد، تا هر کس که او را می‌بیند او را نکشد (پیدایش ۴: ۱۵). اما خدا پس از طوفان عالمگیر مجازات در ملاء عام را مطرح می‌کند، و این فرمان را صادر می‌کند که «هر که خون انسان ریزد، خون وى به دست انسان ریخته شود» (پیدایش ۹: ۶). این تفاوتها ناشی از تغییر یک دوره است.

مثال دیگر را در مزمور ۱۳۷: ۸، ۹ می‌توان یافت، هنگامی که نویسنده داوری وحشتناک بر بابل را فرا می‌خواند: «ای دختر بابل که خراب خواهی شد، خوشابحال آنکه به تو جزا دهد چنانکه تو به ما جزا دادی!
خوشابحال آنکه اطفال تو را بگیرد و ایشان را به صخره‌ها بزند!»
بعدها مسیح نیز به قوم خود چنین تعلیم داد: « دشمنان خود را محبّت نمایید و برای لعن کنندگان خود برکت بطلبید و به آنانی که از شما نفرت کنند، احسان کنید و به هر که به شما فحش دهد و جفا رساند، دعای خیر کنید» (متی ۵: ۴۴).
پر واضح است که زبانی که مزمور نویسی که در چارچوب شریعت با آن سخن می‌گوید دیگر برای مسیحی‌ای که زیر فیض قرار دارد کاربردی ندارد. در لاویان ۱۱ برخی خوراکها ناپاک اعلام شده‌اند. اما در مرقس ۷: ۱۹ب عیسی اعلان می‌کند که هیچ خوراکی نجس نیست.

در عزرا ۱۰: ۳ به یهودیان گفته می‌شود که همسران و کودکان بیگانه خود را ترک کنند. اما در عهد جدید تعلیم برای ایمانداران این است که آنها را ترک نکنند (اول قرنتیان ۷: ۱۲-۱۶).
تحت شریعت تنها رئیس کهنه می‌توانست به حضور خدا وارد شود (عبرانیان ۹: ۷). اما در چارچوب فیض همه می‌توانند به قدس اقداس داخل شوند (عبرانیان ۱۰: ۱۹-۲۲). ای…

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »