بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۲ اردیبهشت ۲۲ آوریل

تفسیر لاویان فصل ۲۱

۷ – ت. رفتار کاهن (فصل ۲۱-۲۲)

بابهای ۲۱ و ۲۲ در کنار بابهای ۱۶ و ۱۷ خطاب به هارون و پسرانش نوشته شده است.

۲۱: ۱-۴ کاهنان نباید با لمس کردن مرده خود را نجس می‌ساختند . . . مگر در مواردی که مرده از خویشاوندان نزدیک ایشان بود. حتی ورود به خیمه یک مرده، نه تنها سبب نجس شدن شخص به مدت هفت روز می‌شود (اعداد ۱۹: ۱۴)، بلکه سبب عدم صلاحیت کاهن از خدمت به خدا در طی این مدت نیز می‌شود؛ از اینرو کاهنان از نجس ساختن خود با تماس با هر مرده‌ای به غیر از خویشاوندان نزدیک خود، منع شده بودند.آیه ۴ احتمالا بدین مفهوم است که چون او نسبت به دیگران از مقام خاصی برخوردار است نباید به هر دلیلی به غیر از آنچه که در فهرست آیات ۲ و ۳ درج شده است خود را نجس سازد.

۲۱: ۵-۹ کاهنان از مجروح کردن بدن خود با وارد کردن ضربه به عنوان نشانه عزاداری برای مردگان خود منع شده بودند. یک کاهن اجازه ندارد با یک زن مطلقه یا با یک روسپی که بی حرمت شده است ازدواج کند؛ هر چند که او می‌تواند با یک زن بیوه ازدواج کند. دختر یک کاهن که به روسپیگری روی آورده باشد باید در آتش سوزانده شود.

۲۱: ۱۰-۱۵ کاهن اعظم مجاز نیست که بر طبق رسوم جاری، عزاداری کرده یا برای نشان دادن احترام به شخص وفات یافته، از مکان مقدس (خیمه عبادت یا معبد) بیرون برود. او باید با یک دختر باکره اسرائیلی ازدواج کند و زندگی زناشویی او باید به دور از هر گونه ملامت و سرزنشی باشد.

۲۱: ۱۶-۲۴ افراد معلول از قبیل: نابینا، لنگ و چلاق، نقص در اعضای صورت، گوژ پشتی، بیماری پوستی، داشتن اعضای اضافی، داشتن نقص در چشم، خواجه بودن، و سایر موارد که از نظر جسمی دارای عیب بودند، نمی‌توانستند در خدمت کهانت قرار گیرند. هر کس که از نسل هارون و دارای هر یک از این معلولیتها باشد، می‌تواند در خوراک کاهنان سهیم شود، اما نمی‌تواند به عنوان یک کاهن در حضور خداوند قرار گیرد (آیات ۲۲-۲۳). خوراک مقدس سهم کاهنان از قزبانی سلامتی بود. خوراک قدس اقداس سهم کاهنان از سایر قربانی‌ها بود. کاهنانی که قربانی‌ها را تقدیم می‌کردند باید بدون عیب باشند زیرا آنها نمایی از مسیح، کاهن اعظم و بدون عیب ما بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »