بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۱۶ بهمن ۵ فوریه

تفسیر پیدایش فصل ۳۵

پ-۸. بازگشت به بیت ئیل (باب ۳۵)

۳۵: ۱-۸ باب سی و پنج با فرمان خدا به یعقوب برای تحقق سوگندی که سی سال قبل یاد کرده بود آغاز می‌شود (۲۸: ۲۰-۲۲). خداوند از وقایع ناگوار با قبل استفاده کرد تا پاتریاخ را برای انجام وعده‌ای که به او داده بود آماده سازد. توجه نمایید که در این باب بر خلاف باب قبلی بیش از بیست بار به نام خدا اشاره شده است. یعقوب پیش از اینکه فرمان خدا را اطاعت کند و به بیت ئیل باز گردد به خانواده خود دستور داد که لباسهای پاک به تن کنند و خدایان بیگانه را دور کنند. به محض اینکه این کارها را انجام دادند، خوفی بر همسایگان آنها نازل شد. شایسته آن بود که یعقوب در بیت ئیل مذبحی بنا نماید و خدایی را که او را از دست برادرش عیسو حفظ کرده بود، پرستش نماید.

۳۵: ۹-۱۵ باری دیگر خدا گفت که نام یعقوب اکنون اسرائیل است و عهدی را که با ابراهیم و اسحاق بسته بود تازه کرد. پاتریاخ آن مکان را با ستونی مشخص نمود و باری دیگر آن مکان را بیت ئیل نامید.

۳۵: ۱۶-۲۰ در حالیکه خانواده یعقوب از بیت ئیل به سمت جنوب در حرکت بودند، راحیل به هنگام زاییدن درگذشت. او آن پسر را بن اونی (پسر اندوه) نام نهاد، اما یعقوب پسر دوازدهم را بنیامین (پسر دست راست) نام نهاد. این دو نام تصویری هستند از رنجهای مسیح و جلالی که به دنبال آن رنجها می‌آید. محل سنتی آرامگاه راحیل (که احتمالاً درست نیست) هنوز هم در راه اورشلیم به بیت لحم قرار دارد. چرا او را به مانند ابراهیم، ساره و ربکا در غار حبرون دفن نکردند؟ شاید به این خاطر که او بتها را وارد خانه کرده بود.

۳۵: ۲۱-۲۹ در اینجا اشاره‌ای کوتاه به گناه رئوبین شده است، همخوابه شدن با کنیز پدر خود، گناهی که توسط آن حق نخست زادگی را به نیرنگ از آن خود کرد (۴۹: ۳، ۴). آخرین جمله در آیه ۲۲، آغاز یک پاراگراف جدید است: و بنی یعقوب دوازده بودند. دو آیه بعدی فهرست نامهای دوازده پسر یعقوب است. گرچه آیه ۲۶ بیانگر این مطلب است که پسران یعقوب در فدان ارام متولد شدند، اما بنیامین از این قاعده مستثنی است (آیه ۲۴). او در کنعان متولد شد (آیات ۱۶-۱۹). یعقوب به موقع و پیش از مرگ پدر خود اسحاق به حبروت بازگشت. مادر او رفقه چند سال زودتر فوت کرده بود. در این باب سه خاکسپاری ثبت شده است: دبوره، دایه رفقه (آیه ۸)؛ راحیل (آیه ۱۹)؛ و اسحاق (آیه ۲۹).

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »