بنياد مسيحي ايرانيان
new

نان روزانه ۱۳ اسفند ۴ مارچ

تفسیر خروج فصل ۱۲

۱۲: ۱-۱۰ خداوند موسی و هارون را به طور مفصل راهنمایی کرد تا آنها را برای اولین فصح آماده سازد. مسلما بره فصح نمونه‌ای از خداوند عیسی مسیح است (اول قرنتیان ۵: ۷). بره باید بی عیب باشد که خود نمادی است از بی گناهی مسیح؛ نرینه یکساله شاید نمادی باشد از این موضوع که وجود خداوند ما در همان اوایل زنگی خود جان خود را داد؛ و اینکه باید تا چهاردهم ماه نگاه داشته شود شاید اشاره‌ای باشد به سی سال زندگی عیسی مسیح در سکوت در ناصره، دوره‌ای که از سوی خدا امتحان شد، و سپس سه سال خدمت عمومی که زیر ذره بین دیگر انسانها بود؛ توسط انجمن جماعت اسرائیل کشته شد، همانگونه که مسیح به دست مردان شریر کشته شد (اعمال ۲: ۲۳)؛ در عصر کشته شد، بین ساعتهای نهم و یازدهم، همانگونه که عیسی در ساعت نهم از روز کشته شد (متی ۲۷: ۴۵-۵۰). خون آن بره باید بر در پاشیده می‌شد، تا باعث نجات از دست آن هلاک کننده شود (آیه ۷)، همانگونه که خون مسیح، توسط اقرار ایمان باعث نجات از گناه، نفس و شیطان می‌شود. و گوشت آن باید بر آتش بریان شود، که این تصویری است از این حقیقت که مسیح خشم خدا نسبت به گناهان ما را متحمل شد. و این گوشت باید همراه با نان فطیر و سبزیهای تلخ تناول شود، که نمادی است از مسیح که نان قوم خود است. ما باید در حقیقت و راستی زندگی کنیم، به دور از خمیر مایه نفرت و بداندیشی و شرارت، و با توبه حقیقی و همیشه تلخی رنجهای مسیح را به یاد داشته باشیم. توجه نمایید که هیچ یک از استخوانهای بره نباید شکسته شود (آیه ۴۶)، شرطی که در مورد خداوند ما به انجام رسید (یوحنا ۱۹: ۳۶).

۱۲: ۱۱-۲۰ اولین فصح باید توسط قومی که به جا آورده می‌شد که آماده سفر بودند، یادآور این موضوع که زائران یک سفر طولانی باید سبکبال سفر کنند. به این خاطر این روز را فصح (پسح) نامیده‌اند که خداوند از روی خانه‌هایی که خون بره را بر در خود پاشیده بودند عبور نمود. واژه «فصح» به معنای «نادیده انگاشتن» نیست. کل (Cole) چنین شرح می‌دهد:
گرچه پسح (pesah) یک ریشه شناسی درست باشد و یا یک جناس ادبی، برای بنی اسرائیل به معنای «عبور کردن» یا «پریدن از روی چیزی» بود و آن را برای اشاره به عمل خدا در این واقعه تاریخی در جهت رهایی اسرائیل به کار می‌بردند.

فصح در روز چهاردهم سال مذهبی یهودیان است (آیه ۲). به دنبال آن عید نان فطیر می‌آید. بنی اسرائیل در شب اول فصح آنقدر شتاب زده مصر را ترک کردند که وقتی نبود تا خمیر ور بیاید (آیات ۳۴، ۳۹). و سپس هفت روز نگاه داشتن این عهد یادآور سرعت آنها در خروج است. اما از آنجایی که خمیر مایه نمادی از گناه است، این عمل از سویی می‌تواند یادآور این موضوع باشد که کسانی که توسط خون نجات یافته‌اند باید گناه و دنیای (مصر) پشت سر خود را ترک کنند. هر کسی که نان ورآمده (خمیر شده) بخورد باید منقطع گردد – یعنی اینکه باید از اردوگاه اخراج شود. در برخی موارد «منقطع شدن» به معنای به مرگ محکوم شدن نیز هست.

۱۲: ۲۱-۲۷ سپس می‌شنویم که موسی دستورات را به مشایخ قوم منتقل می‌کند. سپس جزئیات در مورد پاشیدن خون بر روی درها به آنها داده می‌شود. زوفا شاید نمادی از ایمان باشد، که کاربردی شخصی از خون عیسی دارد. فصح درواقع زمینه‌ای برای تعلیم داستان نجات به نسلهای آینده فراهم نمود، نسلهایی که مسلما درباره مفهوم این رسم از والدین خود سؤال می‌کردند.

۱۲: ۲۸-۳۰ بالاخره در نیمه شب همانگونه که گفته شده بود آن ضربه وارد آمد. نعره عظیمی در مصر برپا شد، زیرا خانه‌ای نبود که در آن میتی نباشد. سرانجام بنی اسرائیل اجازه یافتند آنجا را ترک کنند.

۷ – خروج از مصر (۱۲: ۳۱ – ۱۵: ۲۱)

الف – به سوی دریا (۱۲: ۳۱ – ۱۳: ۲۲)

۱۲: ۳۱-۳۷ آیه ۳۱ لزوما بدین معنا نیست که موسی فرعون را روبرو دیده باشد (به ۱۰: ۲۹ نگاه کنید). معمولاً چیزهایی را که خادمان یک پادشاه می‌گویند به آقای آنها نسبت می‌دهند. موسی پیش بینی می‌کرد که خادمان فرعون از بنی اسرائیل تمنا کنند که مصر را ترک کنند.
بنی اسرائیل به زمین سکوت کوچ کردند که ناحیه‌ای بود در مصر، که البته نباید با شهری که در فلسطین بود اشتباه گرفته شود (پیدایش ۳۳: ۱۷). مصریان حاضر بودند تمام ثروت و جواهر آلات خود را بدهند تا از آنها خلاصی یابند. برای عبرانیان اینها تنها تاوان تمام کارهایی بود که برای فرعون انجام داده بودند. این موضوع اسباب سفر و شرایط لازم برای خدمت به خدا را فراهم آورد. تعداد دقیق مردان ۶۰۳،۵۵۰ بودند (۳۸: ۲۶). تعداد کل اسرائیلیان تقریباً دو میلیون نفر بود.

۱۲: ۳۸-۳۹ در مورد تاریخ دقیق خروج اختلاف نظرهای ب. . . ..

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »