بنياد مسيحي ايرانيان
new

نامه توکلی به قالیباف: دستکاری در بودجه «در جهت منافع فردی» خیانت است

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس و مدیر سازمان دیدبان شفافیت، دستکاری در بودجه سال ۱۴۰۰ را تلویحا تایید کرده و دست زدن به این اقدام در جهت «منافع فردی» یا «منافع اشخاص حقیقی و حقوقی خاص» را «خیانت» دانست.
به گزارش وب‌سایت الف، آقای توکلی که در حال حاضر مسئولیت دید‌بان شفافیت و عدالت را بر عهده دارد، این موضوع را در نامه‌ای که به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته، بیان کرده است.
وی در بخشی از این نامه تاکید کرده است: «آن چیز که اهمیت ویژه دارد، تغییر ارقام در جهت منافع فردی و یا منافع اشخاص حقیقی و حقوقی خاص است که خیانت بوده و به هیچ وجه قابل چشم‌پوشی نیست.»
این نامه پس از آن نوشته شده که خبرگزاری ایرنا جزئیات دستکاری «بی‌سابقه و بی‌نظیر» کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس در اعداد و ارقام تصویبی مجلس برای بودجه سال جدید را منتشر کرد که بدون اطلاع دولت و حتی بسیاری از نمایندگان مجلس انجام شده است.
بر اساس گزارش این خبرگزاری، در حالی که کمیسیون تلفیق، بودجه برخی نهادهای دولتی را به‌طور کلی حذف کرده و برای نمونه، اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختار بودجه نیز در این دستکاری‌ها خط خورده، اعتبارات سازمان بسیج دوبرابر شده است.
در جدول منتشرشده از سوی ایرنا، افزایش بودجه نهادهای «خاص» و «موازی» با نهادهای دولتی شامل نهادهایی است چون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، صندوق ذخیره بسیجیان، دفتر طب سنتی در وزارت بهداشت، بخش سایبری سازمان تبلیغات اسلامی، حلقه‌های میانی سازمان تبلیغات اسلامی، جامعه المصطفی، شورای عالی حوزه علمیه، بخش تقویت بنیه دفاعی انتظامی و فعالان فضای مجازی صدا و سیما.
با این حال خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، در واکنش، جدول منتشرشده در خبرگزاری ایرنا را «جعلی» خوانده و نوشته است که با هدف «اتهام‌زنی» به مجلس منتشر شده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس مدعی شده که این جدول در حقیقت، «اعداد و ارقام لایحه دولت است که از آن به عنوان ابلاغ شده به دولت یاد شده است.»
محمدباقر قالیباف (نفر دوم از راست) رئیس مجلس شورای اسلامی
کمیسیون تلفیق مجلس «به نفع نهادهای خاص» در بودجه ۱۴۰۰ دستکاری کرده است
خانه ملت همچنین تهدید کرد که «از رسانه‌های دولتی و کسانی که این جدول جعلی را بازنشر کرده‌اند، در مرجع قضائی شکایت خواهد کرد.»
این تهدید در حالی مطرح می‌شود که محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز از مصوبه مجلس شورای اسلامی و تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان به فعالان فضای مجازی انتقاد کرده است.
به گزارش ایسنا، آقای جهرمی گفت: «این هزینه معادل ۵۰ درصد کل بودجه وزارت ارتباطات برای توسعه است، در حالی که هیچ شفافیتی در این بخش وجود ندارد و نتیجه‌اش مشخص نیست.»
او در جلسه‌ای در شبکه کلاب‌هاوس افزود: «در مصوبه‌ مجلس، بودجه غیرقابل تحققی در حوزه درآمد دیده شده و تکالیفی در حوزه هزینه‌ای گذاشته شده که در نتیجه سازمان‌هایی که هزینه برایشان دیده شده، چون درآمدی ندارند، در نهایت با سازمان برنامه و بودجه وارد لابی می‌شوند و این هزینه نهایتا از بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کسر می‌شود.»
نخستین ‌بار علی خضریان، نماینده مجلس، در توئیتی که ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق منتشر شد، درباره «دستکاری» در بودجه سال جاری هشدار داد.
وی در این توئیت نوشته بود: «متاسفانه بررسی جداول بودجه ۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری لایحه بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تایید جنابتان می‌باشد.»
آقای خضریان افزوده بود: «لذا با توجه به رانت ایجاد شده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشد، با هدف جلوگیری یک رانت بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد، این تخلف را پیگیری خواهم کرد.»
در همین حال، صد نماینده هم در ارتباط با این دستکاری‌ها در بودجه، نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته‌اند و با «گسترده» خواندن میزان تغییرات ارقام، این اقدام قالیباف را «رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین‌نامه و ایجاد رانت برای چند نفر» عنوان کردند.
با استفاده از گزارش‌های ایرنا، ایسنا، خانه ملت
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »