بنياد مسيحي ايرانيان
new

میزان مشارکت در انتخابات: استان تهران ۳۴ درصد، شهر تهران ۲۶ درصد

در کل استان تهران ۳۴ درصد و در شهر تهران ۲۶ درصد واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند. در انتخابات چهار سال پیش میزان مشارکت در استان تهران بیش از ۶۶ درصد و در شهر تهران ۶۷ درصد بود.

از پیش از برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که میزان مشارکت در این انتخابات از تمامی انتخابات‌ دوره‌های قبل کمتر خواهد بود.

حال دو روز پس از رأی‌گیری، رییس ستاد انتخابات استان تهران میزان مشارکت در این انتخابات را اعلام کرده است.

به گفته شکرالله حسن‌بیگی، در استان تهران از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷ نفر واجدین شرایط، سه میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴/۳۸ درصد است.

میزان مشارکت مردم استان تهران در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶، ۶۶/۲۰ درصد بود.

در شهر تهران نیز تنها ۲۶ درصد واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند. این میزان در سال ۹۶، ۶۸درصد بود.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان تهران، ابراهیم رییسی با اخذ دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۶۴/۲۶ درصد آرا در استان تهران را به دست آورده است.

تعداد آرای رییسی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری (چهار سال پیش) در استان تهران یک میلیون و ۹۱۸ هزار و ۳۹۰ رأی معادل ۳۰/۸۷ درصد آرای اخذشده بود.

بنا بر آماری که رییس ستاد انتخابات استان تهران ارائه کرده، تعداد آرای باطله در این استان نیز همانند سطح کشور از آرای دومین نامزد یعنی محسن رضایی بیشتر بوده است. ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۱۱/۸۶ درصد آرای استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰/۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

این در حالی است که محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای معادل ۹/۳۶ درصد آرای استان تهران را به دست آورده است. پس از او به ترتیب عبدالناصر همتی با کسب ۸/۷ درصد و قاضی‌زاده هاشمی با ۵/۳ درصد قرار دارند.

این نتایج تقریبا مشابه نتایجی است که در سطح کشور به دست آمده است. ابراهیم رییسی با کسب نزدیک به ۱۸ میلیون رای پیروز انتخابات معرفی شد. تعداد آرای باطله حدود ۴میلیون و بیش‌‌تر از آرای دومین کاندیداست. نرخ مشارکت در کل کشور نیز  ۴۸/۸درصد اعلام شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »