بنياد مسيحي ايرانيان
new

مور گیلبرت: مقامات ایران از من خواستند که برایشان جاسوسی کنم

کایلی مور گیلبرت که دو سال در ایران زندانی بود، گفته است که مقامات جمهوری اسلامی “بارها از او خواسته‌اند، برایشان جاسوسی کند”. این شهروند استرالیایی از رویکرد دولت استرالیا نسبت به مورد خودش به شدت انتقاد کرده است.
کایلی مور گیلبرت، محقق بریتانیایی-استرالیایی که آذرماه از زندان ایران آزاد شد، در اولین مصاحبه‌اش با شبکه اسکای نیوز گفته است که مقامات جمهوری اسلامی “بارها از او خواسته‌اند که برایشان جاسوسی کند”.
گیلبرت که دو سال در ایران زندانی بود گفت: «من می‌دانم که دلیل اینکه آنها [مقامات جمهوری اسلامی] در هیچ مذاکره‌ای با استرالیایی‌ها شرکت نکردند این بود که می‌خواستند مرا به استخدام خودشان درآورند.»
او در این مصاحبه که روز سه‌شنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) منتشر شد همچنین از آزار و اذیت‌هایی که در زندان ایران دیده سخن گفت. گیلبرت گفت او را در یک “جعبه دو متر در دومتر که نه توالت داشته و نه تلویزیون و نه هیچ چیز دیگری”، نگه داشته‌اند.
این پژوهشگر حتی در فکر خودکشی و فرار از زندان هم بوده است.
او همچنین از رویکرد دولت استرالیا نسبت به مورد خودش انتقاد کرد که مذاکرات پشت پرده‌ با مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی او را از رسانه‌‌ها پنهان کردند. گیلبرت گفت: «من فکر می‌کنم اگر شکنجه‌های من علنی می‌شد هرگز حکم ۱۰ سال حبس برایم صادر نمی‌شد. اما هیچ نقطه روشنی نبود، هیچ توجهی، کسی نبود که از آنها بازخواست کند.»
به گفته او پس از آنکه دستگیری او رسانه‌ای شد، “توجه بیشتر به او” باعث بهبود وضعیت سلامتی و روحی‌اش شده است.
مور گیلبرت در سال ۲۰۱۸ توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. او در آذرماه در قبال آزادی سه زندانی ایرانی در تایلند که متهم به اقدامات تروریستی بودند، آزاد شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »