بنياد مسيحي ايرانيان
new

موج چهارم کرونا؛ رئیس کمیسیون بهداشت خواهان تشکیل پرونده علیه روحانی شد

حسینعلی شهریاری می‌گوید حسن روحانی در مقام رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا، نسبت به جلوگیری از سفرهای نوروزی کوتاهی کرده و مسئول وضعیت فاجعه‌بار مراکز درمانی است. او از قوه قضاییه خواسته به قصور روحانی رسیدگی کند.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران در نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه ایران، با اشاره به آمار جهشی ابتلا به کرونا،  خواستار رسیدگی به قصور حسن روحانی در جلوگیری نکردن از سفرهای نوروزی شده است.

او در این نامه، از شرایط فعلی ایران به عنوان “سونامی نوروز” نام برده و درخواست رسیدگی قضایی مورد نظر را با استناد به قانون “مسئولیت مدنی و قانون مجازات اسلامی بخش دیات” طرح کرده است.

شهریاری با یادآوری موج چهارم کرونا در ایران، خطاب به ابراهیم رئیسی از جمله نوشته است: «ناباورانه راهکار شناخته‌شده فاصله‌گذاری اجتماعی و از شاخص‌ترین مصادیق آن محدودیت‌های سفر در ایام نوروز ۱۴۰۰ نادیده گرفته شد به گونه‌ای که می‌توان این حادثه خطرناک را به نبود اراده در کسانی دانست که وظیفه جلوگیری یا به حداقل رساندن مسافرت‌های نوروزی را داشتند اما آن را اعمال نکردند.»

او در دفاع از وزارت بهداشت و هشدارهای پزشکان، مسئولیت “فاجعه” کنونی در مراکز درمانی را متوجه ستاد ملی کرونا و رئیس آن کرده که روحانی است. شهریاری می‌نویسد سونامی نوروز کاملا قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود: «ساده‌انگاری و چشم‌پوشی از ادای تکالیف میدانی در جلوگیری از مسافرت‌های نوروزی از عوامل آن اتفاق ناگوار است.»

در نامه سرگشاده، به نیابت از کمیسیون پزشکی مجلس، از رئیس قوه قضاییه مصرانه استدعا شده که به عنوان “حافظ حقوق عمومی”، اقدام بایسته قضایی را در قبال “عملکرد ناصواب رئیس قوه مجریه” معمول کند.

این استدعای مصرانه در حالی مکتوب شده که دولت از روز شنبه ۲۱ فروردین ده روز تعطیلی سراسری اعلام کرده است. این تعطیلی به معنای ممنوعیت پاره‌ای مشاغل و محدودیت در کار ادارات است و معنای رایج “لاک داون” را ندارد.

هم‌اینک ۸۰درصد ایران در وضعیت خطرناک کرونا قرار دارند و ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی معرفی می‌شوند. طبق تصمیم ستاد ملی کرونا، تمام ادارات ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی باید با یک‌دوم نیرو کار کنند.

تهران تعطیل نبود

در کلانشهر تهران اما روز شنبه به روال همیشگی سپری شد. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، وضعیت را “بازی با کلمات” خواند  و به خبرنگار صدا و سیما گفت: «آنچه امروز در تهران دیدیم مطلقا به معنای تعطیلی نبود. برای اولین بار تعداد بستری‌ها از مرز ۶۱۲۶ نفر گذشت. هر ۱۶ دقیقه یک شهروند تهرانی را از دست دادیم. »

او هشدار داد که در هفته گذشته روزانه بیش از ۸۰۰هزار نفر از مترو استفاده کردند و افزود: «ریتم شهر هیچ تغییری نکرده بود. پیشنهاد ما لاک داون شهر است نه وضع فعلی.»

زالی از استنکاف برخی دستگاه‌های ملی از مقررات تعطیلی خبر داد و تاکید کرد که وقتی اداره‌ها با یک‌سوم نیرو فعالیت کنند، باز هم ازدحام ارباب رجوع و عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها وجود خواهد داشت. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از بی‌توجهی دستگاه‌های مسئول به وظایف‌شان گلایه کرد و گفت: «یا اعتقادی به این موضوع ندارند یا کرونا را جدی نگرفته‌اند.»

روز شنبه آمار جانباختگان کرونا در تهران ۷۰ نفر اعلام شد. زالی یادآوری کرد که در کل تهران ۷۰۰ کارشناس بهداشت بیشتر وجود ندارد که بسیار خسته شده‌اند و امکان سرکشی به همه جای شهر هم را ندارند.

در این میان، حسن روحانی  شیب تند ابتلا به کرونا در ایران را به گردن “ویروس انگلیسی” وارد‌شده از عراق از طریق مرزهای ایلام و خوزستان انداخته است.

او به جای سفرهای داخلی در نوروز، بروز وضعیت خطرناک کنونی را ناشی از  رفت و آمد در مرزهای غربی دانسته و گفته است: «از بهمن‌ماه به موج چهارم فکر می‌کردیم و همه تلاش ما این بود به این موج مبتلا نشویم، همه حواس ما به فرودگاه‌ها بود، اما از مرز ایلام و خوزستان ویروس انگلیسی از عراق وارد ایران شده است و باید هم واقعیت‌ها را بدانیم و هم آنجایی که لازم است آن را بگوییم، اما اینکه هر کس به نوعی اظهارنظر کند، اینها به نفع کشور نخواهد بود.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »