بنياد مسيحي ايرانيان
new

موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو .

ترکیه با پذیرش سوئد و فنلاند در ناتو موافقت کرد. سه کشور متعهد شدند “در برابر تهدیدات امنیتی از یکدیگر حمایت کامل کنند.” ترکیه خواستار تحویل “افراد تحت تعقیب” آنکارا و پایان دادن به محدودیت‌های فروش سلاح شده بود.
ترکیه روز سه‌ شنبه هفتم تیر (۲۸ ژوئن) از مقاومت خود در برابر عضویت سوئد و فنلاند در ناتو دست کشید و با پذیرش آنها در پیمان آنتلانتیک شمالی موافقت کرد. سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند در این رابطه گفت که بر اساس توافقنامه سه‌جانبه‌ای که در مادرید امضا شد، “ترکیه از دعوت فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت خواهد کرد.” ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که سوئد و فنلاند روز چهارشنبه رسما دعوت خواهند شد.
استولتنبرگ با ابراز خشنودی از این توافقنامه گفت که دو کشور سوئد و فنلاند در جهت کاهش “نگرانی‌های ترکیه از جمله در رابطه با صادرات تسلیحات و مبارزه با تروریسم” تلاش خواهند کرد.
این توافق در دیدار نیینیستو، استولتنبرگ و ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دست آمد. سه کشور در یک یادداشت مشترک متعهد شدند که “در برابر تهدیدات امنیتی از یکدیگر حمایت کامل کنند.” دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش “در گفت‌و‌گو با دو کشور شمال اروپا به آنچه می‌خواست رسیده است”.
ترکیه دو کشور یاد شده را به پناه دادن به حامیان “گروه‌های تروریستی”، از جمله حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، شبه‌ نظامیان کرد شمال سوریه، “یگان‌های مدافع خلق” (‌ی‌پ‌گ) و طرفداران جنبش گولن متهم کرده بود. امری که هر دو کشور آنرا رد کرده‌اند.
از جمله خواست‌های ترکیه استرداد اعضای “گروه‌های تروریستی” از فنلاند و سوئد و رفع محدودیت‌های صادرات تسلیحات به این کشور بوده است. شرکای ناتو مانند آلمان، و همچنین سایر کشورهای اتحادیه اروپا مانند سوئد، در اعتراض به حمله ترکیه علیه کردهای شمال سوریه در سال ۲۰۱۹، تحویل تسلیحات به ترکیه را تا حدودی متوقف کردند.
با توجه به تهاجم روسیه به اوکراین، دولت‌های هلسینکی و استکهلم از سیاست دهه‌ها بی‌طرفی نظامی گسترده خود دست برداشته و تصمیم گرفتند به اتحاد نظامی ناتو بپیوندند. فنلاند با روسیه مرزی به طول بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر دارد. هیچ کشور دیگری از اتحادیه اروپا چنین مرز طولانی با روسیه ندارد.
پس از تکمیل فرآیند پذیرش این دو کشور در ناتو، پروتکل‌های الحاق باید به تصویب پارلمان‌های هر ۳۰ کشور عضو برسد. تخمین زده می‌شود که این کار ظرف شش تا هشت ماه تکمیل شود. پیشتر امید می‌رفت که پروسه عضویت دو کشور تا قبل از پایان سال جاری میلادی به پایان برسد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »