بنياد مسيحي ايرانيان
new

مناقشه بر سر واکسن روسی کرونا در آستانه ورود آن به ایران

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای ۱۹ دی ماه در یک سخنرانی ورود “واکسن آمریکایی و انگلیسی” به ایران برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را ممنوع اعلام کرد.

این سخنان در حالی ابراز شد که شرکت‌های داروسازی بریتانیا و آمریکا در تولید سه واکسنی که تاکنون مجوز سازمان بهداشت جهانی WHO و اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند مشارکت دارند.

ظاهرا این وضعیت کارگزاران جمهوری اسلامی را واداشته برای پاسخ به مطالبه عمومی “واکسن بخرید” دست به اقدام‌های غیرشفاف و مناقشه‌برانگیزی بزنند که مهم‌ترین آنها در حال حاضر واردات واکسن روسی “اسپوتنیک وی” است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذا و داروی این وزارت‌خانه پنج‌شنبه، نهم بهمن اعلام کرد که مجوز اضطراری استفاده از واکسن روسی کرونا در کمیسیون تخصصی این سازمان صادر شده است.

دو روز پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سفر به مسکو در اقدامی غیرمنتظره و غیرمعمول، پیش از مسئولان وزارت بهداشت خبر تائید واکسن روسی در ایران را اعلام کرده بود.

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه نیز خبر داده که نخستین محموله واکسن‌های اسپوتنیک وی ۱۶ بهمن وارد کشور می‌شود. سخنان ظریف و اظهارات جلالی شائبه سیاسی بودن صدور مجوز برای واکسن روسی را افزایش داده و انتقادها را تشدید کرده است.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در مخالفت با وارد کردن واکسن روسی گفته است: «از نظر ما واکسنی استاندارد است که مورد تائید یکی از منابع بین‌المللی باشد که یکی از آنها سازمان بهداشت جهانی و دیگری سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپاست؛ در صورتی که این واکسن تائیدیه هیچ کشوری را ندارد زیرا به دلیل تعصبات حاضر نیستند اطلاعات واکسن را در اختیار دیگر کشورها قرار دهند.»

مینو محرز در گفت‌وگو با روزنامه “جهان صنعت” تهیه و واردات واکسن روسی را “شانس بد مردم ایران” عنوان کرده و گفته است که او به هیچ عنوان از این انتخاب راضی نیست و به عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی‌کند زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است.

اتهام‌زنی به منتقد خرید واکسن روسی

سخنگوی سازمان غذا و دارو روز شنبه ۱۱ بهمن در واکنش تندی به اظهارات مینو محرز او را به “اظهار نظر سلیقه‌ای” متهم کرد و گفت: «ایشان شأنی برای ارزیابی واکسن‌های دیگر ندارند، چنان‌که ورودی در این موضوع هم نداشته‌اند.»

بر خلاف این ادعا، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد “ارزیابی واکسن‌های دیگر” چیزی نگفته و تنها تاکید کرده که سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده باشد.

کیانوش جهانپور در یک پیام توئیتری مدعی شده که واکسن روسی اسپوتنیک وی “اولین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان” است. او به این واقعیت اشاره‌ای نکرده که این واکسن ابتدا در روسیه و بعد در چند کشور دیگر ثبت ملی شده و اطلاعات نهایی مربوط به آن هنوز به سازمان بهداشت جهانی ارائه نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »