بنياد مسيحي ايرانيان
new

مناسبت روز جهانی کارگر تجمعات کارگری مختلفی در بسیاری از شهرهای ایران برگزار شد

روز جهانی کارگر؛ ۳۰ نفر در تهران و چند نفر در سنندج دستگیر شد

تجمعات کارگری مختلفی در بسیاری از شهرهای ایران برگزار شد. این تجمع در تهران و سنندج با دستگیری فعالان کارگری همراه بود. مادران چند کارگر کشته شده نیز به دیدار مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که در زندان کشته شد رفتند.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران روز شنبه ۱۱ اردیبهشت (اول ماه مه) هم زمان با روز جهانی کارگر، کسانی که قصد تجمع مقابل ساختمان وزارت کار در تهران را داشتند از سوی نیروهای پلیس و امنیتی دستگیر شدند.
بر اساس این گزارش از ساعات اولیه روز شنبه تعداد زیادی نیروی پلیس و لباس شخصی در محوطه نزدیک وزارت کار و به خصوص در خروجی‌های متروی شادمان مستقر شده بودند تا مانع رفتن تجمع کنندگان مقابل وزارت کار شوند.
کسانی که پس از خروج از مترو قصد رفتن به طرف ساختمان وزارت کار را داشتند توسط نیروهای امنیتی دستگیر می‌شدند.
این تجمع برای ساعت ۱۰ و نیم صبح برنامه ریزی شده بود اما عملا از انجام آن جلوگیری به عمل آمد.
“تجمع حکومتی”
اتحادیه آزاد کارگران در کانال تلگرام خود از برگزاری تجمع “چهره‌های حکومتی” در روز کارگر و مقابل ساختمان وزارت کار خبر داده است. تشکل‌های مستقل کارگری، خانه کارگر را تشکلی وابسته و دولتی می‌دانند و در مراسم آنها شرکت نمی‌کنند.
در این مراسم حسن صادقی سخنگوی خانه کارگر سخنرانی کرده و از عملکرد ریاست سازمان تامین اجتماعی دفاع کرده است.
این در حالی است که بسیاری از کارگران تحت پوشش این سازمان و نیز بازنشستگان آن مدتهاست که در اعتراض به حقوق پرداخت نشده و وعده‌های عملی نشده دست به تجمع و تحصن می‌زنند.
تجمع روز کارگر در قزوین، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
دستگیری در سنندج
به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران تجمعات روز کارگر در بسیاری از شهرها انجام شده و در برخی از آنها منجر به دستگیری تجمع کنندگان شده است.
در سنندج شیث امانی عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نساجی کردستان در حالی که به همراه کارگران دیگر قصد داشتند در محل شهرک صنعتی تعمیرکاران سنندج مراسم روز جهانی کارگر را برگزار کنند، دستگیر شد.
بر اساس این گزارش ماموران کارگران را مورد ضرب و شتم قرار داده و چند نفر دیگر را نیز دستگیر کردند.
تجمع کارگران هفت تپه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
تجمع در سایر شهرها
کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران با انتشار عکس و ویدیوهایی از تجمع کارگران در دهها شهر ایران خبر داده است؛ از جمله در کرج، قزوین، اراک، مریوان، مشهد، خرم آباد، اصفهان، رشت و تبریز.
به گزارش رسانه‌های گوناگون خواست اصلی تجمع کنندگان در این شهرها افزایش حداقل حقوق، پرداخت بیمه بیکاری، واکسیناسیون رایگان و سراسری کرونا و پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی کارگران بوده است.
همچنین تجمع کنندگان خواهان آزادی فوری کارگران زندانی و لغو احکام آنها شدند.
تجمع کارگران در رشت، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
دیدار مادران کارگران جانباخته با گوهر عشقی
روز شنبه ۱۱ اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر تعدادی از مادران کارگرانی که در جریان اعتراضات در ایران جانشان را از دست دادند، با مادر ستار بهشتی؛ کارگری که پس از دستگیری زیر شکنجه کشته شد دیدار کردند.
در این دیدار از جمله مادر بهنام محجوبی که در زندان دچار مسمومیت شد و جانش را از دست داد، و مادر رضا معظمی گودرزی از جانباختگان آبان ۹۸ حضورداشتند. فیلمی از این دیدار به همراه پیام تبریک این مادران به مناسبت روز کارگر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
پیام مادر ستار بهشتی
گوهر عشقی مادر ستار بهشتی نیز در یک پیام کتبی روز جهانی کارگر را تبریک گفته است. در این پیام که رادیو فردا آن را منتشر کرده است، مادر این کارگر کشته شده از مردم خواسته با صدای بلند فریاد بزنند: «نه به جمهوری روسی اسلامی، نه به انتخابات فرمایشی، نه به ویرانی بیشتر ایران، نه به بردگی مردم، نه به فروش ایران، نه به حاکمیت روسیه و چین و نه به سکوت در برابر جنایتکاران.»
او همچنین جمله فرزندش ستار بهشتی را تکرار کرده و گفته است: «ما زندگی نمی‌کنیم، ما بردگی می‌کنیم، ما بندگی می‌کنیم و مردن به چنین زندگی ننگینی، شرافت دارد.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »