بنياد مسيحي ايرانيان
new

مقایسه دو واکسن کرونای بیون‌تک-فایزر و مدرنا

واکسن‌های دو شرکت آلمانی و آمریکایی بیون‌تک‌‌‌-فایزر و شرکت آمریکایی مدرنا چه ویژگی‌ها و چه تفاوت‌هایی دارند؟ این دو محصول نخستین واکسن‌هایی هستند که در ایالات متحده و اتحادیه اروپا مجوز گرفته و استفاده می‌شوند.

اثربخشی بیشتر واکسن بیون‌تک-فایزر

بر پایه بررسی‌های عالی‌ترین نهاد نظارتی بر دارو در آمریکا، اثربخشی واکسن بیون‌تک- فایزر در گروه سنی بالای ۶۵ ساله به طور آشکاری بیشتر است.

این بررسی‌ها نشان می‌دهند که واکسن بیون‌تک-فایزر در برابر ابتلا به بیماری کووید۱۹، ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند. این میزان برای واکسن مدرنا ۸۶ درصد گزارش شده است.

به عبارت دیگر از هر هزار نفری که با دو دوز واکسن مدرنا واکسینه می‌شوند ۱۳۶ نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا خواهند شد اما این تعداد در جمعیت مشابه که با دو دوز واکسن بیون‌تک-فایزر واکسینه شده باشند ۶۰ نفر بیشتر نیستند.

در عین حال در بین افراد ۱۸ تا ۶۵ ساله اثربخشی واکسن مدرنا اندکی بیشتر است و ۹۶ درصد ایمنی ایجاد می‌کند. در این گروه سنی میزان ایمنی ایجاد شده با واکسن بیون‌تک-فایزر ۹۵ درصد است.

“تاگس‌شاو” با استناد به داده‌های سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید در افرادی که با واکسن بیون‌تک-فایزر واکسینه شده‌اند عوارض جانبی کمتر و خفیف‌تر بوده است.

در مقابل افراد واکسینه شده با واکسن مدرنا به میزان بیشتری دچار عوارض جانبی مانند خستگی، سردرد، تب و درد ماهیچه و مفصل شده‌اند.

این گونه عوارض جانبی تقریبا در تمام واکسن‌ها می‌توانند با شدت و ضعف بروز کنند و به طور کلی نشانه فعال شدن سیستم دفاعی بدن و تاثیر واکسن تلقی می‌شوند.

حداقل سن برای واکسینه شدن با واکسن بیون‌تک-فایزر ۱۶ سال و برای مدرنا ۱۸ سال است. تفاوت دیگر شرایط نگهداری واکسن است که در آن محصول شرکت مدرنا وضع بهتری دارد.

محصول مشترک دو شرکت آلمانی و آمریکایی باید در دمای منهای ۷۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود و پس از آن امکان نگهداری آن در یخچال پنج روز است.

واکسن شرکت مدرنا که برای نگهداری بلند مدت آن به دمای منهای ۲۰ درجه نیاز است تا ۱۲ ساعت در دمای معمولی اتاق و ۳۰ روز در یخچال قابل نگهداری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »