بنياد مسيحي ايرانيان
new

مقام ارشد آژانس دارویی اروپا: تزریق آسترازنکا با لختگی خون مرتبط است

یک مقام ارشد آژانس دارویی اروپا گفت، میان تزریق واکسن آسترازنکا و لختگی خون در برخی از واکسینه‌شدگان ارتباط وجود دارد. به گفته او، انتظار می‌رود که آژانس سه‌شنبه ۶ آوریل نظر رسمی خود در این مورد را اعلام کند.

مارکو کاوالری، مسئول سیاست‌گذاری واکسیناسیون در آژانس دارویی اروپا (EMA) ارتباط بین تزریق واکسن کرونای آسترازنکا و لخته شدن خون در عروق برخی واکسینه‌شدگان را تأیید کرد.

او در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی “ایل مساجرو” گفت: «به عقیده من، ما اکنون می‌توانیم بگوییم، روشن است که ارتباطی میان این موارد و تزریق این واکسن وجود دارد.»

او در عین حال، در این گفت‌وگو که سه‌شنبه ۶ آوریل در این روزنامه منتشر شده افزود: «با این همه ما هنوز نمی‌دانیم که این واکنش به چه دلیلی ایجاد می‌شود.»

کاوالری گفت که روز سه‌شنبه ۶ آوریل به احتمال زیاد آژانس دارویی اروپا نظر رسمی خود را در این باره اعلام خواهد کرد.

او افزود که کارشناسان آژانس دارویی اروپا سعی دارند مشخص کنند که این واکسن چگونه منجر به خون‌لختگی می‌شود. کاوالری یادآور شد که این عارضه بیش‌تر در افراد جوان دیده شده است.

با آغاز واکسیناسیون عمومی با واکسن شرکت بریتانیایی ـ سوئدی آسترازنکا (واکسن آکسفورد) در اروپا ده‌ها مورد لخته شدن خون به‌ویژه در عروق مغزی گزارش شد که اگرچه نسبت به کل واکسینه‌شدگان بالا نبود اما به دلیل خطرآفرینی آن به توقف واکسیناسیون در برخی کشورها انجامید.

بعد از این که آژانس دارویی اروپا در اواسط مارس اعلام کرد، این واکسن “مؤثر و ایمن” است  واکسیناسیون با آسترازنکا ازسر گرفته شد. با این همه بروز مواردی جدید از لخته شدن خون به تصمیم‌های تازه و ایجاد محدودیت‌های سنی در استفاده از آن انجامید. برای نمونه در آلمان استفاده از واکسن آسترازنکا برای افراد بالای ۶۰ سال مجاز شده است.

در بریتانیا که خود به واسطه دانشگاه آکسفورد در توسعه این واکسن نقش داشته بعد از واکسینه کردن بیش از ۱۸ میلیون نفر با این واکسن ۳۰ مورد لختگی خون گزارش شد که در هفت مورد به مرگ انجامید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »