بنياد مسيحي ايرانيان
new

مقام‌ سازمان ملل: ایران ۳۶۰ هزار نفر از پناهجویان افغان را اخراج کرده است

روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال روز یکشنبه ۲۱ آذر در گزارشی میدانی از مرز افغانستان با ایران نوشت که جمهوری اسلامی ایران اخراج پناهجویان افغان را که برای فرار از طالبان و فقر تلاش می‌ کنند افزایش داده و این اخراجها روند بی‌ سابقه‌ای به‌ خود گرفته است.
این روزنامه که از شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز و از شهرهای مرزی افغانستان با ایران، گزارش داده است، نوشته است «ایران در ماه‌های اخیر صدها هزار افغان را اخراج کرده است و تمایلی به بررسی درخواست‌های پناهندگی ندارند.» یک مقام سازمان ملل تعداد افراد اخراج شده را ۳۶۰ هزار نفر اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، تنها در این بخش از مرز، روزانه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ افغان توسط مأموران ایرانی اخراج می‌ شوند و به زرنج می‌ روند و این وضعیت باعث بروز تنش‌های مرزی در منطقه شده است.
مرز زرنج همان منطقه‌ ای است که روز دهم آذر امسال شاهد درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی ایران نیز بود.
یک مقام سازمان ملل به وال‌ استریت جورنال گفته است که «مقامات ایرانی به سادگی مردم را به منطقه مرزی آورده و رها می‌ کنند و درصد اخراجها از زمان تسلط طالبان بطور چشمگیری در حال افزایش است.»
بیشتر این افراد بازگردانده‌ شده از ایران ناچارند از پل مرزی موسوم به «پل ابریشم» عبور کنند و شرایط ترافیکی و اقلیمی این منطقه مرزی در گزارش‌ها بد و وخیم توصیف می‌ شود.
از ماه اوت که طالبان کنترل افغانستان را در دست گرفتند تا ۵ دسامبر سال جاری میلادی، نزدیک به نیم میلیون افغانی که بطور غیرقانونی وارد ایران شده بودند، برگشته‌ اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »