بنياد مسيحي ايرانيان
new

معترضان عراقی بخش‌هایی از کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند

در اعتراض به کشته شدن یکی از فعالان مدنی عراق گروهی از معترضان به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا حمله کردند. آنان بخش‌هایی از این ساختمان، از جمله پست نگهبانی کنسولگری ایران را به آتش کشیدند.
خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) از حمله گروهی از معترضان به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا خبر داده است.
این حمله غروب یکشنبه نهم ماه مه و در اعتراض به قتل یکی از کشنگران مدنی عراق به نام ایهاب جواد الوزنی صورت گرفته است.
گفته می‌شود چند موتورسوار در نخستین ساعات بامدادی روز یکشنبه نهم ماه مه (۱۹ اریبهشت) با شلیک گلوله این فعال مدنی را به قتل رسانده‌اند.
پس از آن معترضان به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا حمله کردند. از رویارویی نیروهای انتظامی با معترضان نیز سخن می‌رود.
گفته می‌شود نیروهای انتظامی عراق برای پراکنده ساختن معترضان اقدام به شلیک کرده و دست‌کم ده نفر از معترضان مجروح شده‌اند.
خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرده که حکایت از تلاش معترضان برای به آتش کشیدن چند پست نگهبانی و همچنین بخش‌هایی از ساختمان کنسولگری ایران در کربلا داشته‌اند.
جمهوری اسلامی ایران صبح روز دوشنبه، حمله به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را از زبان سعید خطیب‌زاده محکوم کرد. سخنگوی وزارت خارجه ایران از دولت عراق خواست ” به وظایف خود در صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران براساس کنوانسیون وین ۱۹۶۱ با کمال دقت عمل کند.”
به گفته خطیب‌زاده، وزارت خارجه ایران شب گذشته یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق در تهران تسلیم کرده است.
مقامات عراق از اعلام موضع پیرامون حمله معترضان به کنسولگری ایران در کربلا اجتناب کرده‌اند. باید یادآور شد که ایهاب جواد الوزنی، یکی از سازمان‌دهندگان جنبش اعتراضی در عراق بوده است.
معترضان از سال ۲۰۱۹ با خواست اجرای اصلاحات فراگیر سیاسی و همچنین مبارزه با فساد به خیابان‌ها آمده بودند. پس از حمله مرگبار عده‌ای به ایهاب جواد الوزنی، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق در جلسه هیات دولت اعلام کرده بود که این کشور برای دستگیری عاملان این حمله اقدام خواهد کرد.
سفارتخانه‌های دو کشور آمریکا و بریتانیا نیز حمله مرگبار به این کنشگر مدنی در عراق را محکوم کرده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »