بنياد مسيحي ايرانيان
new

مصادره و تبدیل یک بنای تاریخی متعلق به مسیحیان جفا بر کلیسا

مصادره و تبدیل یک بنای تاریخی متعلق به مسیحیان جفا بر کلیسا و در نوع خود تبعیض علیه اقلیت‌های دینی است که به شکاف میان ادیان در یک جامعه دامن می‎زند‌؛
بنیاد مستضعفان خانه توقیفی اسقف کلیسای انگلیکن یا همان عمارت تاریخی «دایره اسقفی» اصفهان را تبدیل به موزه می‌کند.
پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در جریان بازدید از این مکان گفته این مجموعه در اختیار بنیاد است برای استفاده عمومی تبدیل به موزه می‌شود. آنطور که خبرگزاری «مهر» وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی گزارش داد این مجتمع با هزینه‌ای بالغ بر چهار میلیارد تومان مرمت و احیا شده است.
در واقع «دایره اسقفی» که بعد از انقلاب توسط نهادهای انقلابی‌ مصادره شد، توسط بنیاد مستضعفان از «کلیسا» تبدیل به یک موزه شده و «تغییر کاربری» داده است.
گلی فرانسیس دهقانی، دختر اسقف دهقانی تفتی، در واکنش به این موضوع به سایت «ماده ۱۸» می‌گوید «اگر قرار باشد موزه شود، امیدوارم به نوعی تاریخ آن را منعکس کند که متعلق به کلیسای مسیحی ایرانی بود.»
اینکه یک بنای تاریخی تبدیل به موزه ‌شود در نوع خود اقدام قابل قبولی است اما اینکه یک بنای تاریخی متعلق به مسیحیان مصادره می‌شود و در اقدامی حکومتی تغییر کاربری پیدا می‌کند جفا بر کلیسا و در نوع خود تبعیض علیه اقلیت‌های دینی است. «محبت نیوز» از تبدیل آثار باستانی به موزه و مراکز فرهنگی استقبال می‌کند اما در شرایطی که چنین موزه‌ای دربرگیرنده تاریخ مسیحیت ایران و مجموعه فعالیت‌هایی باشد که مسیحیان در ایران بویژه در اصفهان از خود به جای گذاشتند. در ضمن کلیسا باید بدست مسیحیان اداره شود و هنگامی که به عنوان یک بنای مصادره‌ای تحت نظارت بنیاد مستضعفان اداره می‌شود یعنی از اساس در خدمت حکومت اسلامی درآمده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »