بنياد مسيحي ايرانيان
new

مرگ ۱۱ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله “با سم بوتولیسم”

سازمان دامپزشکی ایران پس از بررسی احتمالات مختلف، علت مرگ هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله را مسمومیت اعلام کرد. مسئولان محیط زیست مازندران حدود یک ماه پیش علت مرگ این پرندگان را نامعلوم اعلام کرده بودند.

مرگ پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله موضوع جدیدی نیست و درباره علت آن هم حرف و حدیت‌های زیادی وجود داشته است؛ از عمدی بودن و مسموم کردن آب تالاب به وسیله صیادان غیرمجاز تا شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان.

خبرگزاری دولتی ایرنا، سه‌شنبه ۱۹ اسفند به نقل از سازمان دامپزشکی کشور گزارش داد که علت تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله مسمومیت با سم بوتولیسم بوده است.

این سازمان می‌گوید از ابتدای امسال تا اول اسفند بیش از ۱۱ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله تلف شده‌اند و پس از بررسی “تمامی فرضیه‌ها” در آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی مشخص شده که این پرندگان با سم بوتولیسم مسموم شده‌اند.

یکی از راه‌های ایجاد سم بوتولیسم در تالاب‌ها و آب‌های راکد فعل و انفعالات باکتریایی در گونه‌های گیاهی نظیر جلبک‌ها در شرایط کاهش شدید میزان اکسیژن عنوان می‌شود.

سازمان دامپزشکی کشور می‌گوید تحقیقات میدانی نشان می‌دهد که ۹۴ درصد پرندگان تلف شده از گونه چنگرها، سه و نیم درصد فلامینگو و بقیه از ۲۰ گونه مختلف بوده‌اند.

تاکید “صد در صد” بر سم بوتولیسم و نفی علت‌های دیگر

در گزارش این نهاد آمده است که بررسی “فاکتورهای محیطی، تخمین زمانی شروع رخداد، گونه‌های درگیر، سن و جنس پرندگان درگیر، تعداد پرندگان مریض و مرده، جمعیت در معرض خطر، ویژگی‌های محل رخداد، همچنین تحلیل داده‌های میدانی جمع‌آوری شده از محل رخداد” نشان می‌دهد که عامل اصلی مرگ و میر بالای پرندگان تالاب میانکاله به طور صد در صد “سم بیوتوکسین حساس به حرارت (بوتولیسم)” بوده است.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »