بنياد مسيحي ايرانيان
new

مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی بانه

روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه، یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی بانه واقع در استان کردستان، جان خود را از دست داد.
به گزارش خبرگزاری صدای مسیحیان ایران به نقل از موکریان، روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۹۹، یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی کیله و ننور بانه واقع در استان کردستان، جان خود را از دست داد.
کولبر نیوز نام خانوادگی این فرد را قادری، عنوان کرد. این کولبر ۲۵ ساله، اهل بوکان، متاهل و دارای دو فرزند بوده است.
در این گزارش آمده است: جمعی از کولبران که در ارتفاعات کیله و ننور مشغول فعالیت بودند در هنگام بازگشت حوالی ساعت ۱۰ صبح متوجه جسد یخ‌زده‌ی یکی از همراهان خود که در ابتدای مسیر دچار سرمازدگی شده بود می‌شوند که موضوع سریعا از سوی دیگر کولبران به اورژانس اعلام می‌شود. اما بدلیل گذشت زمان طولانی از مرگ این کولبر عملیات احیا توسط پرسنل اعزامی اورژانس بی‌نتیجه می ماند و جسد این کولبر توسط آتش‌نشانی به بیمارستان صلاح‌الدین بانه منتقل شد.
کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.
در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.
به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.
لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »