بنياد مسيحي ايرانيان
new

مرگ‌ومیر کرونایی در سیستان و بلوچستان به ۱۵۵۹ نفر رسید

در حالی که مردم در صف‌های طولانی برای دریافت واکسن انتظار می‌کشند، یک مقام مسئول می‌گوید سالمندان از زدن واکسن امتناع می‌کنند. او نسبت به گسترش ویروس کرونا در استان سیستان و بلوچستان و ورود تهران به پیک پنجم هشدار داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از فوت ۱۸ مورد جدید در استان سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت مجموع شمار فوتی‌های کرونا در این استان به ۱۵۵۹ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت با افزوده شدن ۱۱۷۴ مورد جدید ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۵۵ هزار و ۹۲۰ نفر رسیده است.

وی افزود: ۶۲۰ بیمار حاد تنفسی و ۳۴۶ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

هاشمی شهری از مردم این منطقه خواست در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

“تهران عملا وارد پیک پنجم شده است”

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، در مورد وضعیت شیوع ویروس کرونا طی روزهای اخیر در تهران گفته است: «در مورد وضعیت تهران باید بگویم که طی ده روز گذشته ما شاهد افزایش ۱۰ درصدی مبتلایان و بستری‌ها بودیم و تعداد کل مراجعان در حوزه درمان به ۷ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.»

تعداد بستری‌ها در تهران از هزار مورد در روز هم عبور کرده، و از نظر توکلی، این خودش یک زنگ خطر است و برای اولین بار در یک ماه اخیر تعداد بستری‌ها این اندازه بالا رفته است.

توکلی گفت: متاسفانه همانطور که می‌دانید پروازها هم کنسل نشده و وسایل نقلیه هم فعالیت‌شان در انجام است، بنابراین افزایش در استان تهران قریب‌الوقوع است و تهران عملا وارد پیک پنچم شده و روند ابتلا افزایشی است.

توکلی در مورد وضعیت ویروس دلتا، گفت: «چیزی که الان می‌بینیم متاسفانه گسترشی است که در زاهدان و سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده و به نظر گسترشی در جنوب شرق کشور رخ می‌دهد.»

“سالمندان از زدن واکسن امتناع می‌کنند”

در حالی که رسانه‌ها از صف‌های طولانی مردم زیر گرمای شدید برای دریافت واکسن و از درگیری‌ها در این صف‌ها گزارش می‌دهند، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ادعا می‌کند که سالمندان از زدن واکسن امتناع می‌کنند.

نادر توکلی در این رابطه گفته است: «نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که سالمندان از زدن واکسن امتناع می‌کنند. طبق یک بررسی در دانشگاه علوم پزشکی ایران از ۱۲۰۰ ابتلا در دو ماه اخیر دریافتیم که ۹۵ تا ۹۷ درصد افراد بالای ۷۰ سال واکسن نزده بودند.»

توکلی می‌گوید، خسارت و نزدن واکسن برای افراد بالای ۶۰ سال زیاد است و بنابراین همانطور که می‌دانید بالای ۸۰ درصد مرگ و میرهای ما مربوط به افراد بالای ۶۰ سال است.

ابتلا به کرونا در صف‌های واکسن

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا یک روز پیش با انتقاد از شیوه ثبت‌نامی سالمندان برای دریافت واکسن کرونا گفته بود: «سالمندی که این‌همه در صف می‌ماند حتی اگر کرونا نگرفته باشد حتما می‌گیرد. طبق مشاهده من تعداد زیادی از بیماران مسن در همین صف‌ها مبتلا شده‌اند.»

این عضو کمیته علمی ستاد در گفت‌وگو با خبرگزاری شفقنا می‌گوید، ثبت نام و نوبت‌دهی باید مانند بسیاری کشورها کامپیوتری باشد: «کسی که برای واکسن رجیستر شده باید همان روز برود و واکسن خود را بزند و نباید طوری باشد که برود و دست خالی برگردد. امروز در فضای مجازی و مطبوعات گزارش‌هایی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه باید یک شب بروند و نوبت بگیرند و تا ۸ و ۹ صبح هم واکسن نیامده و باید فردا مجددا بروند و فردا هم همینطور است. سالمندی که این همه در صف می‌ماند حتی اگر کرونا نگرفته باشد حتما می‌گیرد.»

آمار کرونا در ۲۴ ساعت گذشته

به گزارش مهر، از دیروز تا امروز ۹ تیرماه (۳۰ ژوئن) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۷۴۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۲۲۲ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۰۴ هزار و ۵۵۷ نفر رسید.

در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۷ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۴ هزار و ۲۶۴ نفر رسید.

در حال حاضر ۶۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۰۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در مورد وضعیت واکسیناسیون، وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد تا کنون ۴ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۸۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۵۹۶ هزار و ۵۰۷ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »