بنياد مسيحي ايرانيان
new

محله هاراجوکو ژاپن؛ سبک‌های مختلف لباس با رنگ‌آمیزی وتزئینات منحصربفرد

خیابان تاکیشیتا با ۳۵۰ متر از مدهای رنگارنگ، غذا و سرگرمی. ماتیلد راهنمای ماست که یک طراح مد فرانسوی است که در این ناحیه کار می کند.

فضای خلاقانه هاراجوکو نشان می دهد که اینجا الگوی منحصربفرد خودش را در طی سالها توسعه داده است.

ماتیلد بکر، طراح مد می گوید: «هاراجوکو برای من یک سبک زندگی است که بیش از ۱۰ سال است در پیش گرفته‌ام. جامعه‌ای از افراد پیرامون این سبک از مد شکل گرفته که ما می توانیم با یکدیگر در این جامعه ملاقات و بحث و گفتگو کنیم و با یکدیگر دوست شویم. در هاراجوکو یک سبک «لولیتا» داریم که مدتهاست که وجود دارد. همچنین سبک «دکورا» وجود دارد که خیلی رنگارنگ و با لوازم جانبی خیلی متنوع است. همچنین یک سبک ترکیبی با سبک‌های سنتی ژاپنی با کیمانو مثل لباس امروز من را می توان دید. همچنین می توان سبک‌های تیره تر همچون سبک های شبه سبک‌ گوتیک را نیز مشاهده کرد.»

بسیاری از طراحان خلاقیت‌های خارق‌العاده شان را اینجا به نمایش می گذارند مانند ریما دویی، صاحب یک فروشگاه.

ریما دویی صاحب فروشگاه لباس می گوید: «پدرم از سال ۱۹۸۰ این مغازه را باز کرد. بسیاری از جوانان به اینجا آمدند و فرهنگ‌های گوناگونی ساختند. اکنون ما فرهنگ «کاوایی» را داریم که زمینه‌اش این است که چیزهایی از فرهنگ‌های کشورهای مختلف را با هم ترکیب کنیم. کاوایی احساس زیبایی و بامزگی به شما می دهد. مردم ژاپن قواعد را دوست دارند اما از سوی دیگر ما روحیه پانک را هم اینجا داریم.»

احتمالا فضای آزاد هاراجوکو نتیجه درگیری بین فرهنگ ژاپنی و غربی است که ژاپن پس از جنگ جهانی دوم تجربه کرد.

و همه چیز از اینجا شروع شد، از این فروشگاه اسباب‌بازی در اوموته‌ساندو که یکی از نخستین فروشگاههای بود که بعد از جنگ، کالاهای جدید را به خانواده‌های آمریکایی مستقر در نزدیکی پارک یویوگی می فروخت. همین امر اعتبار این منطقه را بعنوان محله مد افزایش داد.

هنگام قدم زدن با یک مورخ محلی، می فهمم که پارک یویوگی از سال ۱۹۴۰ برای هداف گوناگونی استفاده می شده است.

تسویوشی یامادا، آرشیویست می گوید: «ارتش ایالات متحده آمریکا می خواست پارک یویوگی را به مکانی تبدیل کند که افسران بتوانند با خانواده‌هایشان اینجا زندگی کنند و آنرا به یک مجموعه خانوادگی به نام «ارتفاعات واشنگتن» تبدیل کردند. بازی‌های المپیک در سال ۱۹۶۴ اینجا برگزار شد و در آن زمان دهکده المپیک از بسیاری از ورزشکاران استقبال کرد. پارک یویوگی سپس در سال ۱۹۶۷ برای عموم افتتاح شد.»

امروز یویوگی یکی از محبوبترین پارک‌های توکیو است.

در موزه میجی مانند بقیه توکیو، قدیم و جدید با هم آمیخته‌اند. این موزه که توسط کنگو کوما طراحی شده در سال ۲۰۱۹ و به مناسبت یکصدمین سالگرد این معبد افتتاح شده است.

دور از هیاهوی خیابان‌ها و مراکز خرید، معبد میجی، مکانی برای آرامش است. مکانی که بازدیدکنندگان می توانند در ۷۰ هکتار جنگل مقدس، درست در قلب توکیو، قدم بزنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »