بنياد مسيحي ايرانيان
new

مجلس روسیه به تمدید پیمان مهار کلاهک‌های هسته‌ای با آمریکا رأی داد

لایحه تمدید ۵ ساله پیمان «استارت نو» که رئیس‌ جمهوری روسیه آن را روز سه‌شنبه، هفتم بهمن، به پارلمان این کشور ارائه کرده بود، روز چهارشنبه در این مجلس به اتفاق آرا به تصویب رسید.
این مصوبه مربوط به تمدید پنج ساله پیمان مهم هسته‌ای آن کشور با ایالات متحده است که قرار بود تاریخ آن هفته آینده منقضی شود.
پیمان «استارت نو» که در سال ۲۰۱۰ به امضا رسید تعداد کلاهک‌های هسته‌ای قابل استفاده از سوی مسکو و واشینگتن را به ۱۵۵۰ کلاهک محدود می‌کند و تنها پیمان کاهش تسلیحاتی باقی‌مانده بین دو رقیب پیشین دوران جنگ سرد به‌ شمار می‌آید.
این لایحه پس از آن ارائه شد که ولادیمیر پوتین و جو بایدن، رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا، شامگاه سه‌شنبه اولین تماس تلفنی خود را انجام دادند.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین
بیشتر در این باره:
استقبال روسیه از پیشنهاد دولت بایدن برای تمدید پیمان «استارت نو»
پس از انجام این مکالمه، کرملین در بیانیه‌ای نوشت رهبران هر دو کشور از گفت‌وگو در مورد تمدید این پیمان ابراز رضایت کرده‌اند و در روزهای آینده دو طرف «به تحکیم این سازوکار قانونی مهم بین‌المللی برای محدودسازی دوطرفه زرادخانه موشک‌های هسته‌ای خواهند پرداخت.»
مذاکرات برای تمدید این پیمان در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به حالت تعلیق درآمده بود، از جمله به این خاطر که دولت ترامپ اصرار داشت چین نیز باید به این پیمان بپیوندد، امری که پکن آن را به‌طور کامل منتفی دانسته است.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، بین رونالد ریگان، رئیس‌ جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیرکل حزب کمونیست شوروی، امضا و از ژوئن ۱۹۸۸ نیز اجرایی شد.
هدف از این پیمان از میان‌ بردن موشک‌های هسته‌ای و متعارف کروز و سکوهای پرتاب آن‌ها، با برد ۵۰۰ تا هزار، و هزار تا ۵۵۰۰ کیلومتر بود. این پیمان مربوط به موشک‌های زمینی می‌شود.
مقام‌های دولت ترامپ همواره تأکید داشتند که روسیه برخلاف این پیمان دست به ساخت و توسعه این موشک‌ها زده است. در سال ۲۰۱۴ واشینگتن علنا این اتهام را به مسکو وارد کرد و روسیه نیز همواره این اتهام را رد کرده است.
با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رادیوفردا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »