بنياد مسيحي ايرانيان
new

ماهواره “ترک‌سَت ۵A” ترکیه به فضا پرتاپ شد

ماهواره “ترک‌سَت ۵A” ترکیه با موشک فالکون “اسپیس ایکس” از فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. اردوغان گفته است سال آینده نخستین ماهواره بومی ساخت ترکیه به نام “ایمه‌جه” با قابلیت وضوح بالای تصویربرداری به فضا پرتاب می‌شود.
ترکیه در مجموع هفت ماهواره در فضا دارد و قرار است تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱ نیز یک ماهواره دیگر به فضا پرتاب کند.
ماهواره‌ “ترک‌سَت ۵A” که روز جمعه ۱۹ دی (۸ ژانویه) به کمک شرکت “اسپیس ایکس” از شهر کیپ کاناورال ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد با همکاری “صنایع هوا-فضایی ترکیه”، شرکت فناوری SpaceX و ایرباس ساخته شده است.
عادل کارا اسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل‌ ونقل و زیرساخت ترکیه از دریافت اولین سیگنال ماهواره پرتاب شده ترک‌ست ۵A خبر داد. او گفت با فناوری نسل جدید خدمات ماهواره‌ای برای پخش کانال‌های تلویزیونی و خدمات ارتباطی در منطقه وسیع جغرافیایی از جمله ترکیه، اروپا، خاورمیانه، آفریقا، دریای مدیترانه، دریای اژه و دریای سیاه ارائه می‌شود.
اردوغان: حقوق ترکیه در فضا ۳۰ سال تضمین می‌شود
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است “از طریق ماهواره ترکست ۵A حقوق ترکیه در فضا ۳۰ سال تضمین خواهد شد”.
اردوغان با ارسال یک توییت ضمن آرزوی موفقیت ماهواره پرتاب شده تاکید کرد که ترکیه به زودی برنامه ملی فضایی ۱۰ ساله خود را اعلام خواهد کرد.
به گفته اردوغان در ماه ژوئن سال جاری نیز دومین ماهوار “ترک‌ست ۵B” به فضا پرتاپ خواهد شد.
تاکنون ماهواره‌های ترکیه از روسیه، چین، گویان فرانسه و آمریکا به فضا پرتاب شده‌اند. اما اکنون اردوغان وعده داده است که در سال ۲۰۲۲ نخستین ماهواره بومی ساخت ترکیه به نام “ایمه‌جه” با قابلیت وضوح بالای تصویربرداری به فضا پرتاب خواهد کرد.
اردوغان گفته است قصد دارد در زمینه فناوری‌های فضایی و ماهواره‌ای، کشورش را به “برند فضایی” تبدیل کند.
روزنامه “دیلی صباح” ترکیه نوشته است که ساخت ماهواره ملی، ترکیه را در زمره ۱۰ کشوری قرار خواهد داد که قادر به تولید ماهواره‌های خود هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »