بنياد مسيحي ايرانيان
new

لحظه به لحظه با انتخابات۱۴۰۰؛ اعلام پیروزی رئیسی

ابراهیم رئیسی با اختلاف فاحش نسبت به آرای سایر کاندیداها و کسب نزدیک به ۱۸ میلیون رای پیروز انتخابات معرفی شد. خبرگزاری فارس او را “خادم جمهور” نامید. تبریک و تهنیت به رئیسی پیش‌تر از اعلام نتایج شروع شده بود.
● شمارش ۹۰درصد آرا نشان می‌دهد که ابراهیم رئیسی ۶۲درصد، محسن رضایی ۱۱درصد، عبدالناصر همتی ۸درصد و قاضی‌زاده هاشمی ۳درصد رای کسب کرده‌اند. جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات گفت وزیر کشور نتیجه نهایی را در مراسمی رسمی اعلام خواهد کرد.
● حسن اسدی زیدآبادی، حقوقدان و تحلیلگر سیاسی در توییتی نوشت: آقای رئیسی با همان مقدار رای که چهار سال پیش بازنده بود، امروز برنده شد.
او پیش‌تر نوشته بود: «به جمهوری اسلامی جدید سلام کنید.»
● آرای ماخوذه ۲۸میلیون و ۶۰۰ هزار اعلام شد. خبرگزاری فارس می‌نویسد در شمارش مقدماتی آرا، ابراهیم رئیسی بیش از ۱۷میلیون و ۸۰۰هزار و عبدالناصر همتی بیش از ۲میلیون و ۴۰۰هزار رای آورده‌اند. محسن رضایی بیش از ۳میلیون و ۳۰۰هزار و قاضی‌زاده هاشمی حدود یک میلیون رای.
خبرگزاری فارس در توییتی نوشت، رئیسی رئیس‌جمهور شد و او را “خادم جمهور” خواند.
● پیروزی ابراهیم رئیسی محرز تلقی شده بود. عبدالناصر همتی، امیرحسین قاضی‌زاده و محسن رضایی پیشاپیش به او تبریک گفته‌اند.
● حسن روحانی نیز در پیام تبریک غیررسمی با ادبیات کنایی معمول خود گفت: «معلوم است منتخب مردم در این انتخابات چه کسی است… حالا چون هنوز رسماً اعلام نشده من هم با توجه به قانون یک مقدار تبریک رسمی را به تعویق می‌اندازم، اما منتخب معلوم است در این انتخابات که چه کسی رای به اندازه کافی آورده است.»
او ابراز امیدواری کرد که در ۴۵ روز باقیمانده از کار دولت، روزهای بهتری از لحاظ تحریم، کرونا و شرایط کشور در پیش باشد.
● ‌محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و شهردار سابق تهران در پیامی با تمجید از “جشن ملی انتخابات و حماسه ملی” گفت: «با وجود دلخوری‌ها و گلایه‌مندی‌ها از ناکارآمدی‌ها، مردم باز هم مشارکت حداکثری در انتخابات آفریدند.»
● رئیس ستاد انتخابات اعلام کرد که هیات‌های اجرایی و نظارت، رسیدگی به شکایات دریافتی را بر اساس قانون از دو روز دیگر شروع می‌کنند.
● طبق ماده ۲۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات باید در یک روز برگزار شود و تبصره دوم این ماده تاکید دارد که روز انتخابات باید جمعه باشد. این اولین مرتبه در تاریج انتخابات جمهوری اسلامی بود که رای‌گیری ۱۹ ساعته و منتهی به روز شنبه شد.
● مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان در نامه‌ای به ستاد انتخابات کشور یادآوری کرده است که برگه‌های رای ماخوذه به نام‌هایی چون “محسن، رزایی یا میرقاعد” برای رضایی، “سادات، ابراهیم یا رئیس‌السادات” به نام رئیسی، “ناسر، عبدالناسر یا حمتی” برای همتی و “غازی‌زاده، حاشمی یا امیرحسین” به نام قاضی‌زاده هاشمی ثبت شوند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »