بنياد مسيحي ايرانيان
new

قیمت عجیب (شاهین )سایپا تا موتور یک لیتری ایران خودرو

مجله خودرو: قیمت خودرو در بازار ایران کاهش داشته است،‌ با این حال شرکت سایپا با اعلام قیمت «شاهین» باعث عصبانیت پیش‌خریدکنندگان این خودرو شده است. ایران‌خودرو هم قصد دارد یک موتور یک لیتری را معرفی کند.
کاهش قیمت در بازار خودرو ایران
همزمان با کاهش قیمت خودرو در بازار به دلیل کاهش نسبی قیمت دلار، بازار ایران با نوعی رکود روبه‌رو شده ‌است و بسیاری منتظرند تا ببینید با شروع ریاست‌جمهوری جو بایدن در آمریکا چه اتفاقی برای برجام و قیمت دلار خواهد افتاد.
بازار خودروی ایران به همین دلیل با کاهش قیمت در برخی مدل‌ها روبه‌رو شده و این کاهش در برخی خودروها تا چندین میلیون تومان هم بوده است.
محمود نادی، کارشناس بازار خودرو، گفته است: «قیمت‌های خودرو با کاهش روبه‌رو می‌شود، اما چون سرمایه‌گذاران و بنگاه‌های دولتی و بزرگ نیز در این بازار حضور دارند، اجازه کاهش ناگهانی قیمت را نمی‌دهند. شرکت‌ها تولیدات خود را افزایش داده‌اند و در واقع چاره‌ای جز عرضه خودروهای دپو (انبار)کرده و ناقص را ندارند. زیرا ظرفیت تمامی انبارهای خودروسازها پر است. قیمت تا جایی کاهش می‌یابد که به یک حد تعادل برسد. یعنی به قیمتی میان قیمت حال حاضر بازار و قیمت رسمی کارخانه می‌رسد.
اعتراض به قیمت شاهین
قیمت جدید خودروی شاهین سایپا باعث اعتراض پیش‌خریدکنندگان این خودرو شده است. این خودرو دارای موتور قدیمی هشت سوپاپ است که موتور توسعه‌یافته پراید محسوب می‌شود.
با این حال قیمت نهایی این خودرو نزدیک ۳۰۰ میلیون تومان است؛ عاملی که سبب خشم پیش‌خرید‌کنندگان این خودرو شده است. بسیاری از پیش‌خرید‌کنندگان به دنبال پس‌گرفتن بخشی از پول خود هستند اما شرکت سایپا حاضر نمی‌شود پول این افراد را که قصد انصراف دارند پس‌ بدهد.
شرکت سایپا در دعوتنامه‌های جدید، قیمت شاهین سایپا را در نهایت ۲۶۷ میلیون و ۴۲۲ هزار تومان اعلام کرده است.
به گزارش سایپانیوز، مجید باقری، قائم‌مقام گروه خودروسازی سایپا، در این باره چنین توضیح داده است: «از ابتدای ثبت‌نام خودروی شاهین در بخشنامه رسمی فروش، به دلیل عدم تعیین قیمت نهایی از سوی مراجع ذی‌ربط، مبلغی را به‌ عنوان علی‌الحساب اعلام کردیم که لزوماً این مبلغ ۵۰ درصد قیمت نهایی خودرو نبوده است.»
این در حالی است که ۲۱ آذر ماه ۹۹، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، درباره قیمت نهایی خودروی شاهین گفته بود: «قیمت کارخانه‌ای شاهین در سه‌ماهه سوم ۲۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.»
تعدادی از مشتریان شاهین که پیش‌پرداخت این محصول را پس از برنده شدن در قرعه کشی به حساب سایپا ریخته‌اند، از قیمت‌های جدید اعلام‌شده در دعوتنامهٔ تحویل دی‌ماه خشمگین‌اند و می‌گویند قصد تکمیل وجه را ندارند. آن‌ها دلیل واریز شدن پیش‌پرداخت را صحبت‌های قائم‌مقام سایپا می‌دانند که گفته بود پیش‌پرداخت نصف قیمت خودرو است و حالا توان تکمیل وجه و پرداخت مابه‌التفاوت ۸۷ میلیون تومانی را ندارند.
این افراد از آن شکایت دارند که پس از چند ماه ارزش پول ازدست‌رفتهٔ آن‌ها محاسبه نمی‌شود و سایپا قیمت خودرو را بسیار بیشتر از انتظار در زمان ثبت‌نام خودرو بالا برده است.
موتور یک لیتری ایران‌خودرو
شرکت ایران‌خودرو در حال توسعه یک موتور یک لیتری است که ۷۲ اسب بخار قدرت دارد. این موتور قرار است در یک خودروی کوچک شهری استفاده شود. این موتور سه سیلندر دارد و از سامانه تغییر زمان‌بندی سوپاپ استفاده می‌کند.
با این حال به نظر می‌رسد این موتور برای ایران که بسیاری شهرهای آن در ارتفاع قرار دارند ضعیف باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »