بنياد مسيحي ايرانيان
new

«قَسم به قرآن» شرط دسترسی مردم به اینترنت در ترکمنستان

شهروندان ترکمنستان برای امضای قرارداد جهت دریافت خدمات اینترنت خانگی باید به قرآن سوگند یاد کنند که به وبسایت‌های ممنوعه مراجعه نخواهند کرد.
«محبت نیوز»- نشریه تایمز روز چهارشنبه در گزارشی نوشت این کشور با جمعیت عمدتن مسلمان یکی از سرکوبگرترین کشورهاست و دسترسی به وبسایت‌های خبری منتقد و مستقل دائمن از سوی دولت مسدود می‌شود.
به نوشته ایندیپندنت، یک چهارم خانوارهای این کشور آسیای میانه به اینترنت دسترسی دارند، اما بسیاری از سایت‌ها در این کشور ممنوع اعلام شده است، از جمله فیسبوک و توییتر، و کاربران توسط شبکه‌ای از «ادارات امنیت دیجیتال» تحت نظارت قرار دارند.
بسیاری از کاربران اینترنت در ترکمنستان از فیترشکن یا وی پی ان برای پنهان نگه داشتن فعالیت‌هایشان استفاده می‌کنند.
یکی از شهروندان ترکنستان به رادیو آزاتلیک که در آمریکا مستقر است گفت: «سال گذشته من برای دریافت اینترنت خانگی اقدام کردم. یک سال و نیم بعد نوبتم شد. باید برگه‌های زیادی را امضا می‌کردم. حالا می‌گویند که من باید به قرآن سوگند بخورم که از وی پی ان استفاده نخواهم کرد، اما بدون وی پی ان هیچ سایتی باز نمی‌شود. نمی‌دونم چه‌کار کنم.»
ترکمنستان یکی از معدود کشورهای جهان است که اینترنت در آن به شدت محدود است.
خبرنگاران بدون مرز، نهاد فعال در حوزه آزادی مطبوعات، رسانه‌های ترکمنستان را پس از کره شمالی، محدودترین رسانه‌های جهان عنوان کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »