بنياد مسيحي ايرانيان
new

قوه قضائیه: ایرانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ترکیه با سفارت مشورت کنند.

قوه قضائیه ایران توصیه کرده شهروندانی که قصد سرمایه‌ گذاری در ترکیه را دارند، ابتدا با سفارت یا سرکنسولگری‌های ایران مشورت کنند. همچنین از ایرانی‌ها خواسته شده تا با شهروندان ترک ناراضی “بحث سیاسی و ابراز همدردی” نکنند.
بنا بر آمار‌های رسمی ترکیه شهروندان ایرانی در صدر فهرست خریداران خارجی خانه در این کشور قرار دارند. در جدیدترین گزارش مرکز آمار ترکیه که فروردین‌ ماه امسال منتشر شد، آمده بود شهروندان ایرانی در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ حدود دو هزار و ۳۰۰ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.
حال قوه قضائیه ایران به شهروندانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، توصیه کرده تا قبل از هر گونه خرید ملک یا سرمایه ‌گذاری در این کشور با “سفارت جمهوری‌اسلامی و سرکنسولگری‌های ایران در استانبول، ارزروم و طرابوزان” مشورت کنند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا علیرضا ساوری، رئیس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفته، بهتر است اتباع ایرانی که قصد سرمایه‌ گذاری در ترکیه را دارند، امور تجاری خود را “از طریق مراجع رسمی” پیگیری کنند.
این مقام قوه قضائیه همچنین از اتباع ایرانی خواسته “از هرگونه بحث‌های غیراصولی سیاسی و ابراز همدردی با اتباع کشور میزبان، زمانی‌ که از کشور متبوع خود اظهار نارضایتی می‌کنند” بپرهیزند. او مشخص نکرده منظور از “بحث غیراصولی سیاسی” چه بوده و چه مواردی را شامل می‌شود.
نارضایتی مردمی از سیاست‌های اردوغان
سیاست‌های اقتصادی و بانکی رجب طیب اردوغان در سال‌های اخیر موجب افزایش میزان تورم در ترکیه شده و بسیاری از منتقدان، این سیاست‌ها را عامل تشدید فقر در میان بخش بزرگی از جامعه می‌دانند. حدود سه ماه پیش مرکز آمار ترکیه گزارش داد نرخ تورم سالانه در این کشور در ماه فوریه به حدود ۵۵ درصد رسید که بالاترین رقم طی ۲۰ سال گذشته بوده است.
سقوط ارزش لیر و افزایش قیمت برق و گاز موجی از اعتراض‌های سراسری در ترکیه را به همراه داشته است. در همین حال با توجه به اتکای ترکیه به واردات نفت و گاز و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در جهان در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، افزایش بیش‌ از پیش قیمت‌ها و نرخ تورم در این کشور دور از انتظار نیست.
ترکیه با روسیه و اوکراین روابط نزدیکی دارد و از آغاز جنگ بین این دو کشور نیز تلاش داشته با در پیش گرفتن سیاست موازنه، از یک سو مسکو و از سوی دیگر غرب را از خود راضی نگه دارد. تا کنون چندین دور از مذاکرات صلح میان مسکو و کی‌یف با میانجی‌گری آنکارا در ترکیه برگزار شده است.
به رغم این شرایط ترکیه همچنان یکی از مقاصد جذاب برای ایرانی‌ها جهت سرمایه ‌گذاری و زندگی به شمار می‌رود. اتباع ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارند و مجاز هستند حداکثر سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند.
از همین رو نیز در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، شمار زیادی از سایت‌ها و صفحات به زبان فارسی در راستای ارائه مشاوره‌های اقامتی یا سرمایه‌ گذاری برای ایرانیان فعالیت دارند. خرید ملک و خانه به ارزش ۴۰۰ هزار دلار “به شرط عدم فروش و انتقال به مدت سه سال” و همچنین “خرید ملک با ویژگی‌های کاندو” که در دفتر رسمی به ثبت رسیده باشد، از جمله شرایط اصلی دریافت حق شهروندی ترکیه به حساب می‌آید.
پس از ایرانی‌ها، شهروندان عراق، روسیه، آلمان، قزاقستان و افغانستان در رده‌های بعدی خریداران مسکن در ترکیه به شمار می‌روند.
ترکیه به عنوان مقصد سفر تفریحی نه تنها در میان شهروندان ایرانی بلکه بین مقامات جمهوری اسلامی و خانواده‌هایشان نیز محبوب است. در روزهای گذشته تصاویری از خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی در بازگشت از سفر به ترکیه واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت. همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف برای تهیه “سیسمونی” به ترکیه سفر کرده و بنا بر گزارش‌ها بار همراه این خانواده به اندازه‌ای زیاد بود که موجب جلب توجه مسافران و مأموران فرودگاه شد. انتشار تصاویر خانواده قالیباف به بحث‌ها در مورد فساد و رانت‌ خواری رایج در میان مقامات حکومتی در ایران دامن زده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »