بنياد مسيحي ايرانيان
new

قزاقستان هم مجازات اعدام را کنار گذاشت

قزاقستان که ۷۰ درصد جمعیت آن مسلمان است مجازات اعدام را از قوانین کیفری حذف کرد. قزاقستان اولین کشور آسیای میانه و ۱۰۷مین کشور جهان است که در این راه گام می‌گذارد. ۲۸ کشور دیگر هم عملا مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند.
قزاقستان از آغاز سال ۲۰۲۱ مجازات اعدام را به طور کامل از قوانین کیفری خود حذف کرد. این تصمیم پیامد پیوستن قزاقستان به پروتکل دوم میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی سازمان ملل است که در سپتامبر گذشته با امضای نماینده دائم قزاقستان در سازمان ملل در پای این پروتکل، انجام گرفت.
این پروتکل به طور عمده ناظر بر لغو مجازات اعدام در کشورهای عضو سازمان ملل است و کشورهایی که به طور اختیاری به آن می‌پیوندند باید بدون قید و شرط مجازات اعدام را از قوانین جزایی خود حذف کنند.
قزافستان بیش از ۱۸ میلیون نفر جمعیت دارد که ۷۰ درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در میان پنج کشور آسیای میانه، قزافستان اولین کشوری است که به طور کامل از مجازات اعدام صرف‌نظر می‌کند.
آخرین مورد اعدام در قزاقستان به سال ۲۰۰۳ برمی‌گردد. در همان سال نورسلطان نظربایف، رهبر وقت قزاقستان، با فرمانی اجرای مجازات اعدام را به حال تعلیق درآورد و با تغییری در قانون اساسی در سال ۲۰۰۷ قرار شد که این مجازات صرفا در مورد اقدامات تروریستی و جنایات جنگی اعمال شود.
با پیوستن قزاقستان به صف کشورهای مخالف مجازات اعدام عملا ۱۰۷ کشور به طول کامل این مجازات را از قوانین جزایی خود حذف کرده‌اند. ۲۸ کشور دیگر عملا از ده سال پیش مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند. ۷ کشور هم کاربرد مجازات اعدام را صرفا در شرایطی جنگی مجاز می‌دانند.
لغو یک “مجازات غیرانسانی”
یک هفته پیش مجمع عمومی سازمان ملل برای هشتمین بار به مصوبه‌ای رأی داد که از کشورها می‌خواهد مجازات اعدام را به طور نامحدود حذف کنند یا به حال تعلیق درآورند.
سال ۲۰۰۷ که اولین بار چنین مصوبه‌ای در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفت ۱۰۴ کشور به آن رای مثبت دادند، ولی در هفته گذشته این رقم به ۱۲۳ کشور رسید. ۳۶ کشور، از جمله ایران، به آن رای منفی دادند و رای ۲۴ کشور هم ممتنع بود.
ایران بعد از چین و در کنار عربستان بالاترین میزان صدور و اجرای حکم اعدام در جهان را در کارنامه خود دارد.
در سال‌های اخیر به دلیل محدودشدن قانونی اعمال مجازات اعدام در مورد قاچاق مواد مخدر، آمار اعدام در ایران تا حدودی کاهش یافته، ولی این کشور همچنان در این عرصه از صدرنشین‌هاست.
سال گذشته میلادی نام ایران ورای مسائل اتمی و مناقشه با آمریکا و اسرائیل و کشورهای منطقه، عمدتا به دلیل اعمال مجازات اعدام در صدر خبرها بود که این مسئله خشم و انتقاد محافل و مجامع حقوق بشری و سازمان ملل را برانگیخت. به خصوص اعدام افرادی مانند نوید افکاری و روح‌الله زم و برخی فعالان سیاسی در مناطق قومی ایران بازتاب انزجارآمیز گسترده‌ای یافت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »