بنياد مسيحي ايرانيان
new

قرقیزستان و تاجیکستان بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند

تصویری از نظامیان قرقیزی در مرز میان قرقیزستان و تاجیکستان

رؤسای کمیته امنیت ملی قرقیزستان و تاجیکستان اعلام کردند که بر سر آتش‌بس به توافق رسیده‌اند. نظامیان قرقیزیستان و تاجیکستان چند روز پیش بر سر کنترل شبکه توزیع آب در مرز دو کشور درگیر شده بودند.
قمچی بیک تاشییف و سیمومین یتیمف رؤسای کمیته امنیت ملی قرقیزستان و تاجیکستان در پی نشست روز شنبه (اول ماه مه / ۱۱ اردیبهشت) در شهر باتکن از توافق آتش بس میان دو کشور خبر دادند.
تاشییف پس از این نشست ضمن اشاره به اینکه شهروندان قرقیزستان و تاجیکستان دوره بحرانی بسیار سختی را سپری می‌کنند، از اطمینان کامل به توافق آتش‌بس و بازگشت سربازان به پادگان‌ها سخن گفت.
یتیمف، رئیس کمیته امنیت ملی تاجیکستان نیز با تأکید بر تلاش دو کشور برای یافتن راه‌حل برای حل مشکلات و اختلافات تصریح کرد، “جلسه‌ای که به دستور رؤسای جمهور دو کشور برگزار شد نتیجه‌بخش بود و توافقنامه‌های اساسی در مورد برقراری صلح و ثبات میان قرقیزستان و تاجیکستان حاصل شد”.
او افزود که هر دو کشور در اسرع وقت مشکلات را حل کرده و از همزیستی دوستانه و تفاهم‌آمیز شهروندان تاجیکستان و قرقیزیستان سخن گفت. یتمیف خاطرنشان ساخت: «چنین فاجعه‌ای دیگر نباید در مناطق مرزی ما تکرار شود.»
در این میان خبرگزاری ایرنا به نقل از سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از آمادگی ایران برای یاری و همراهی قرقیزستان و تاجیکستان بر سر پیشبرد مذاکرات خبر داده است.
نظامیان تاجیکستان و قرقیزستان چند روز پیش بر سر کنترل شبکه توزیع آب در مرز دو کشور درگیر شده بودند.
روستانشینان منطقه مرزی قرقیزستان تاجیکستان بر سر مسائلی چون زمین‌های کشاورزی، چراگاه‌ها، چاه‌ها آب و ترددهای غیرمجاز با یکدیگر اختلاف دارند؛ مسائلی که روز چهارشنبه گذشته (۲۸ آوریل / ۸ اردیبهشت) به بروز درگیری‌های مرزی انجامیده بود.
تنش‌های دو طرف که در پی نصب دوربین‌های مداربسته نظارتی در تأسیسات آب مرزی و سنگ‌پرانی متقابل مردم دو سوی مرز به سمت یکدیگر آغاز شد، پس از مداخله نظامیان دو کشور به درگیری مسلحانه کشیده شد.
رسانه‌های خبری به نقل از مقامات قرقیزستان و تاجیکستان گزارش داده‌اند که بیش از ۴۰ تن در جریان درگیری‌های دو طرف کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.
وزارت بهداشت قرقیزستان شمار کشته‌شدگان قرقیزی را ۳۳ نفر و زخمی‌شدگان را ۱۶۶ نفر اعلام کرده است. مقامات تاجیکستان نیز از کشته‌شدن ۱۰ شهروند تاجیک و زخمی شدن ۹۰ تن در جریان این درگیری‌ها سخن گفته‌اند.
شایان ذکر است که تاجیکستان و قرقیزستان ۹۷۲ کیلومتر مرز مشترَک دارند. تا کنون نزدیک به ۵۲۰ کیلومتر خط مرز تعیین و علامت‌‌گذاری شده و دو طرف حال در تلاش تعیین ضوابط حقوقی و ادامه علامت‌گذاری‌ها هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »