بنياد مسيحي ايرانيان
new

قاچاق انسان؛ ایران در فهرست تحریم‌های احتمالی آمریکا

وزارت خارجه آمریکا به ۱۷ کشور از جمله ایران هشدار داد که اهمال در مقابله با قاچاق انسان با تحریم‌ پاسخ داده می‌شود. قاچاق زنان و دختران، کودک‌سربازی، قاچاق اعضای بدن و بیگاری کشیدن از مصادیق گزارش سالانه هستند.
در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا ایران در فهرست ۱۷ کشوری قرار دارد که برای مقابله با قاچاق انسان کمترین اقدام‌ها را انجام داده‌اند. شماری از متحدان و دوستان ایالات متحده هم‌چون اسرائیل و ترکیه نیز به جدیت بیشتر در این زمینه فراخوانده شده‌اند.
این گزارش که شامل بررسی وضعیت ۱۸۸ کشور است، شیوع کرونا را موجب تشدید بهره‌کشی از نیروی کار، جذب کودک‌سربازان یا گسترده‌تر شدن قاچاق اعضای بدن دانسته است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که مشغولیت دولت‌ها با پاندمی، تلاش برای مقابله با “چرخه ضدانسانی بی‌عدالتی و تبعیض” را تضعیف کرده است.
گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا، کشورهای مختلف را از نظر نحوه مقابله با قاچاق انسان و برآورده کردن استانداردها، در سطح یک، دو و سه دسته‌بندی می‌کند.
افغانستان، ایران، الجزایر، میانمار، چین، کومور، کوبا، اریتره، نیکاراگوئه، کره شمالی، روسیه، سودان جنوبی، سوریه، ترکمنستان‌، ونزوئلا، مالزی و گینه بیسائو هشدار گرفته‌اند. اکثر این کشورها با ساختارهای استبدادی، به دلایل دیگری در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار دارند. مالزی و گینه بیسائو جدیدترین کشورها در فهرست مربوطه هستند.
قاچاق زنان و دختران، قاچاق کودکان و پسران، قاچاق اعضای بدن و بیگاری گرفتن و بهره‌کشی از نیروی کار انسانی از مصادیق گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا هستند. جمهوری اسلامی به جذب کودک‌سرباز یا آزار قربانیان قاچاق انسان متهم است.
پیش از این در گزارش‌های سازمان‌‌های حقوق بشری آمده بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوجوانان افغان را در قالب “لشکر فاطمیون” به سوریه اعزام می‌کند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته که حدود ۲۵ میلیون نفر که شامل تعداد زیادی زن و کودک می‌شوند، قربانی چرخه‌ تبعیض و ستم هستند: «این یک بحران جهانی و نمادی از رنج عظیم انسان‌هاست… اهانت به کرامت انسان و حقوق بشر است.»
در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا، شش متحد و دوست این کشور از جمله قبرس، اسرائیل، نیوزیلند، نروژ، پرتغال و سوئیس از رده یک به رده دو تنزل کرده‌اند. این به آن معناست که استانداردهای بین‌المللی برای مبارزه با قاچاق انسان در این کشورها به درستی اعمال نمی‌شود؛ هر چند تلاش‌های این کشورها ادامه دارند.
قاچاق انسان، شامل مصادیقی چون نیروی کار ارزان، کودک‌سربازان، کارگران جنسی، بهره‌کشی در بزه‌کاری‌ها و جرایم و یا قاچاق اعضای بدن می‌شود.
دولت آمریکا همه ساله گزارش‌هایی در حوزه حقوق بشر، تروریسم یا قاچاق انسان منتشر می‌کند و ایران تقریبا در همه این بررسی‌ها در پایین‌ترین استانداردها محک زده می‌‌شود.
طبق قانون “حفاظت از قربانیان قاچاق انسان” که در سال ۲۰۰۰ در کنگره آمریکا تصویب شده، واشنگتن این اختیار را دارد که علیه کشورهای کم‌کار در عرصه مقابله با قاچاق انسان، تحریم‌ها و مجازات‌هایی وضع کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »