بنياد مسيحي ايرانيان
new

فیفا خواستار توضیح ایران درباره اتفاقات استادیوم مشهد شد .

یک روز پیش از برگزاری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی، فیفا خواستار توضیح فدراسیون فوتبال ایران درباره جلوگیری خشونت‌آمیز از ورود زنان به استادیوم مشهد شد. شایعات درباره حذف ایران از جام جهانی قوت گرفته است.
فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، در نامه‌ای که برای برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران ارسال کرده نوشته که این نهاد “اخبار نگران‌ کننده” درباره عدم اجازه ورود به زنان برای تماشای بازی فوتبال بین تیم‌های ملی ایران و لبنان در مشهد را دریافت کرده است.
فیفا تاکید کرده که از فدراسیون فوتبال ایران در این زمینه خواستار “اطلاعات بیشتر” شده است.
در این نامه فدراسیون بین‌المللی فوتبال به ورود زنان به استادیوم در ایران برای اولین بار بعد از ۴۰ سال در پاییز ۱۳۹۸ اشاره کرده و آن را “پیشرفتی تاریخی” دانسته که قابل بازگشت نیست. فیفا با یادآوری ورود زنان به ورزشگاه آزادی در ژانویه امسال برای تماشای بازی رده‌بندی جام جهانی نیز تاکید کرده که “انتظار دارد این روند ادامه پیدا کند”.
زنانی که برای دیدن بازی تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی مقابل لبنان روز سه شنبه (۹ فروردین) رفته بودند با خشونت و استفاده از اسپری فلفل روبرو شدند و نتوانستند وارد استادیوم شوند.
صفی الله فغانپور، سرپرست دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال در گفت و گو با فارس، درباره نامه فیفا گفته است: «در نامه‌ای که فیفا الان فرستاده موضوع خاصی وجود ندارد. با وجود اینکه در بازی ایران و لبنان ناظر فیفا حضور داشت و اتفاقات را گزارش کرد اما فیفا از فدراسیون فوتبال خواسته توضیحاتی نسبت به وقایع رخ داده شرح بدهد.»
از آنجا که مراسم قرعه‌کشی جام جهانی جمعه اول آوریل (۱۲ فروردین) در قطر انجام می‌شود، گفته شده که فیفا از ایران خواسته تا پیش از این تاریخ توضیحاتش درباره اتفاقات مشهد را ارائه دهد.
مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال اما با رد این موضوع که “هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نشده” ادامه داده است: «به هیچ وجه چنین درخواستی در نامه فیفا مطرح نشده است. به نظر می‌آید در این مقطع موضوع خاصی اتفاق نیفتد زیرا ناظران فیفا حضور داشتند و خودشان هم شرایط را دیدند.»
جایگزینی ایتالیا به جای ایران؟
هم‌زمان در برخی رسانه‌های ایران و نیز شبکه‌های اجتماعی زمزمه‌هایی از حذف ایران از جام جهانی به دلیل اتفاقات استادیوم مشهد شنیده می‌شود.
سایت “خبر ورزشی” از قول چند رسانه ایتالیایی نوشته که احتمالا ایران از جام جهانی حذف و به جای آن ایتالیا وارد این رقابت‌ها می‌شود. این سایت‌ها به توییتی از مهرداد سراجی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال ایران اشاره کرده‌اند که در آن گفته “خبرهای نگران‌کننده‌ای از فیفا و AFC به گوش می‌رسد”.
خبر ورزشی از قول سایت فوتبال ایتالیا نوشته است: «رسانه‌ها نوشته‌اند در صورتی که فیفا تصمیم به حذف ایران از جام جهانی قطر بگیرد، می‌تواند تیمی با بالاترین جایگاه در رده‌بندی جهانی را جایگزین ایران کند. ایتالیا که قهرمانی یورو ۲۰۲۰ را کسب کرده، می‌تواند گزینه اصلی فدراسیون جهانی فوتبال باشد. با این وجود بسیار بعید است که چنین اتفاقی رخ بدهد.»
“گول زدن” فیفا
اخبار منتشره حاکی از آن است که فدراسیون فوتبال ایران به فیفا گفته بوده که بازی ایران و لبنان با حضور تماشاگران زن برگزار می‌شود. بلیط‌ تماشای این بازی نیز به زنان فروخته شده بود اما از ورود آنها به ورزشگاه جلوگیری شد.
این مسئله باعث شده تا در شبکه‌های اجتماعی بحث “گول زدن فیفا توسط فدراسیون فوتبال ایران” مطرح شود.
عکس‌های منتشرشده از داخل استادیوم مشهد نیز نشان می‌دهد که بخش‌هایی برای نشستن زنان چادرکشی شده بود، این بدان معناست که همه چیز برای حضور زنان مهیا بوده اما در آخرین لحظه جلوی ورود آنها را گرفته اند.
این در حالی است که فدراسیون فوتبال در بیانیه خود در باره ورزشگاه مشهد نوشته است: «در این فاصله کوتاه و در نخستین تجربه رسمى و بین‌المللى شهر مشهد، امکان پیش‌بینى و فراهم سازى شرایط مساعد براى ورود بانوان به استادیوم و فراهم ساختن امکان ورود امن، همچنین گیت‌های مناسب، امکانات مورد نیاز و جایگاه ویژه وجود نداشت.»
فدراسیون فوتبال همچنین با اظهار این که “برای بانوان دعوتنامه نفرستاده بودیم” در بیانیه‌اش نوشت: «هیچ کدام از مسئولین فدراسیون فوتبال از بانوان علاقمند به فوتبال جهت خرید بلیت تماشای این مسابقه در شهر مقدس مشهد دعوت به عمل نیاورده و حتی تلاش‌هایی که جهت حضور بانوان در ورزشگاه صورت گرفت با هدف ارائه بلیت رایگان و مشروط بر فراهم سازی شرایط و زیرساخت‌های مناسب بود که محقق نشد.»
این بیانیه نیز با انتقادات زیادی در فضای مجازی روبرو شد و بسیاری آن را “طلبکارانه” دانستند.
احسان اصولی، سخنگوی فدراسیون فوتبال در مصاحبه با ایرنا درباره “لحن طلبکارانه” بیانیه گفته است: «فدراسیون ما به مردم پاسخ داده و عذرخواهی هم کردیم. آن جای بیانیه هم که حالت طلبکارانه دارد خطاب به سودجویان و افرادی است که از احساسات پاک هواداران سوء استفاده کردند.»
“دلجویی” وزارت ورزش
محسن معتمد کیا، مشاور رسانه‌ای وزیر ورزش ۲۴ ساعت پس از وقایع استادیوم مشهد به این موضوع واکنش نشان داد.
او با برشمردن مشکلاتی که برای بازی ایران و لبنان از ابتدا وجود داشته و پروتکل‌های بهداشتی و در نهایت ۷۲ ساعت پیش از بازی تصمیم به برگزاری بازی با تماشاگر، در نهایت گفت: «سیاست وزارت ورزش و جوانان حمایت از ورود تماشاگران خانم به استادیوم‌هاست؛ سیاستی که در بازی قبلی تیم ملی اجرا شد و می‌تواند با رفع نواقص به الگویی برای سایر بازی‌ها تبدیل شود.»
مشاور وزیر ورزش تصریح کرد که اتفاقات رخ‌داده باید بررسی شود و باید از کسانی که در این اتفاق دچار صدمات مادی و معنوی شده‌اند “دلجویی” شود.
همبستگی با زنان
در شبکه‌های اجتماعی از فوتبالیست‌های سرشناس خواسته شده تا برای همبستگی با زنانی که اجازه ورود به استادیوم به آنها داده نمی‌شود، بازی‌ها را تحریم کنند.
از جمله از علی دایی خواسته شده تا در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی شرکت نکند.
این مراسم جمعه اول آوریل (۱۲ فروردین) در قطر برگزار می‌شود.
وریا غفوری بازیکن سابق تیم ملی فوتبال و کاپیتان تیم استقلال از این که “در زمانه‌ای بازی می‌کند که زنان نمی‌توانند وارد ورزشگاه شوند” ابراز شرمندگی کرد.
مجتبی جباری، کاپیتان سابق استقلال نیز در اینستاگرامش نوشت تا زمانی که زنان نتوانند وارد ورزشگاه شوند، برای تماشای هیچ مسابقه‌ای به استادیوم نخواهد رفت.
واکنش دیده‌بان حقوق بشر
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اتفاقات استادیوم مشهد را محکوم کرد. در این بیانیه از فیفا خواسته شده تا فورا از مقامات ایران بخواهد ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی را برطرف کنند.
تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفته است: «مقامات ایران بارها نشان داده‌اند که حاضرند برای اجرای ممنوعیت تبعیض‌آمیز و ظالمانه خود برای حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال، تمام تلاش خود را انجام دهند.»
او با اشاره به “تخلفات طولانی مدت مقامات ایرانی” از فیفا خواسته تا از دستورالعمل‌های خود مبنی بر جلوگیری از تبعیض پیروی کند و مجازات‌هایی را برای ایران در نظر بگیرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »