بنياد مسيحي ايرانيان
new

فوران آتشفشان ارتباط جزایر تونگا را با دنیای خارج قطع کرد

یک روز پس از فوران عظیم آتشفشانی در زیر آب‌های اقیانوس آرام و ایراد خسارت‌های قابل توجه به جزایر تونگا گزارش شده که احتمالا کابل زیردریایی که اتصالات تلفن و اینترنت را به تونگا می‌برد نیز از بین رفته است.
یک روز پس از فوران آتشفشان زیر آب‌های اقیانونس آرام جنوبی و وارد آمدن آسیب‌های شدید به جزایر تونگا خبرها هنوز از ناروشن بودن میزان خسارت‌ها حکایت دارد.
پس از فوران این آتشفشان به بخشی از تونگا، فیجی و نیوزیلند آسیب رسیده و سونامی ایجاد شده است. امواج این سونامی تا سواحل ژاپن رسید.
ارتباط مجمع‌الجزایر تونگا در حال حاضر با دنیای خارج قطع شده و برآورد هرگونه تلفات و خسارت را ناممکن کرده است.
صدای ناشی از فوران این آتشفشان در آلاسکا در ۱۰ هزار کیلومتری جزایر آتشفشانی اقیانوس آرام شنیده شد.
تونگا متشکل از ۱۷۰ جزیره است که در شرق استرالیا در اقیانوس آرام قرار دارند و حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
موج سونامی که توسط آتشفشان زیرآبی “هونگا تونگا-هونگا هاآپای” ایجاد شد، مناطق مسطح تونگا را به زیر آب فرو برد.
بر اساس گزارش اداره هواشناسی استرالیا، یک موج سونامی به ارتفاع یک متر و ۲۰ سانتی‌متر در نوکوآلوفا، پایتخت تونگا مشاهده شد.
در پی این سانحه به دلیل از کار افتادن آژیر هشدار، به ساکنان ساموآی آمریکا از طریق رادیو و ناقوس کلیسا هشدار سونامی داده شد. ساکنان ساحلی به سرعت به مناطق مرتفع رفتند. تاکنون تلفات جانی و خساراتی در این منطقه گزارش نشده است.
قایق‌ها در اسکله‌ای در نیوزیلند در حدود دو هزار کیلومتری آتشفشان
با این حال خبرها حاکی از غرق شدن تعدادی قایق در اسکله‌ای در نیوزیلند در حدود دو هزار کیلومتری آتشفشان مورد نظر است. امواجی نیز با ارتفاع حدود یک متر در سواحل اقیانوس آرام ژاپن ثبت شده است.
حتی در برخی از سواحل کالیفرنیا ارتفاع این امواج به یک متر و ۲۰ سانتی‌متر رسیده و پارکینگ‌ها را زیر آب برده است.
جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند فوران این آتشفشان را “بسیار نگران‌کننده” خواند. مقامات این کشور برای برقراری ارتباط با تونگا تلاش می‌کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »