بنياد مسيحي ايرانيان
new

فرانسه خواهان آزادی فوری فریبا عادلخواه شهروند ایرانی‌فرانسوی شد

وزارت خارجه فرانسه در پی اعلام خبر بازگرداندن فریبا عادلخواه به زندان از جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد. این شهروند ایرانی‌فرانسوی که به طور موقت آزاد شده بود، پس از گذشت ۱۵ ماه بار دیگر به زندان منتقل شد.
وزارت امور خارجه فرانسه شامگاه چهارشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) بازگرداندن فریبا عادلخواه، پژوهشگر علوم سیاسی به زندان را “توجیه‌ناپذیر” خواند و خواستار آزادی فوری این شهروند ایرانی‌فرانسوی شد.
در بیانیه‌ای که وزارت خارجه فرانسه در این ارتباط منتشر کرد همچنین آمده است: «این اقدام فقط تأثیری منفی بر مناسبات فرانسه و جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت و اعتماد میان دو کشور را تضعیف خواهد کرد.»
وزارت خارجه فرانسه در شبکه توییتر نیز پیامی منتشر کرده و در آن خواهان آزادی فوری فریبا عادلخواه شده است.
فریبا عادلخواه در ژوئن سال ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) به همراه رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی‌اش در جریان سفرشان به ایران توسط سپاه بازداشت شد.
رولان مارشال در جریان تبادل زندانی بین ایران و فرانسه آزاد شد. در طی این تبادل، جلال روح‌الله‌نژاد با مارشال مبادله شد. روح‌الله‌نژاد به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در زندان به سرمی‌برد و قرار بود به آمریکا تحویل داده شود.
فریبا عادلخواه، پژوهشگر مرکز مطالعات علوم سیاسی در پاریس، نخست به “اتهام جاسوسی” بازداشت شد.
در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ از سوی قوه قضاییه به اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” حکم غیرقطعی ۶ سال حبس برای او صادر شد.
قوه قضاییه در نهایت در تیر ماه همان سال حکم قطعی ۵ سال حبس را برای فریبا عادلخواه اعلام کرد.
او در مهرماه سال گذشته با پابند الکترونیکی و قرار وثیقه به‌طور موقت آزاد شد، اما روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه پس از گذشت حدود ۱۵ ماه بار دیگر به زندان اوین بازگردانده شد.
کمیته حمایت از فریبا عادلخواه در فرانسه نیز به اقدام مقامات جمهوری اسلامی در راستای انتقال دوباره این شهروند ایرانی‌فرانسوی به زندان اعتراض کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »