بنياد مسيحي ايرانيان
new

فراخوان ۵ کشور: ایران در رسیدگی به سقوط هواپیمای اوکراینی با عدالت رفتار کند

پنج کشوری که شهروندان آنها در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باخته‌اند از جمهوری اسلامی خواستند که درباره علل و عوامل پیش آمدن فاجعه گزارش کاملی ارائه دهد و در جبران آسیبی که به افراد و کشورها وارد آمده با عدالت رفتار کند.
اعلامیه مشترک پنج کشور روز جمعه هشتم ژانویه (برابر ۱۹ دی‌ماه) به مناسبت سالگرد حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران، منتشر شده است.
کشورهای افغانستان، کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین از ایران خواسته‌اند که در رسیدگی به فاجعه “و جبران ضربه‌ای که به قربانیان و کشورهای زیان‌دیده وارد آمده” است، با عدالت برخورد کند.
کانادا درباره پرواز ۷۵۲: جمهوری اسلامی به پرسش‌های زیادی پاسخ نداده است
در اعلامیه‌ای ضمیمه نیز کشورهای فرنسه، کانادا، بریتانیا، اوکراین و سوئد از جمهوری اسلامی خواسته‌اند گزارش کاملی “از رویداد و تصمیم‌هایی که به فاجعه منجر شده است” ارائه دهد.
پیش از این سوئد گفته بود که ایران با پرداخت غرامت به بازماندگان این فاجعه موافقت کرده است.
بر عرشه هواپیمایی که سرنگون شد، ۵۷ نفر کانادایی، ۱۱ نفر اوکراینی، ۱۷ نفر سوئدی، ۴ افغانستانی و ۴ بریتانیایی حضور داشتند.
روحانی: مسببین محاکمه شوند!
رئیس جمهور ایران در نشست چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه هیئت دولت سرنگونی هواپیمای پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین را “تاسف‌انگیز” خواند و گفت: «از همان وقت به مسئولان گفتیم هر چه هست به مردم اعلام کنید؛ همان روز هم گفتیم مسببین این حادثه باید در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند».
روحانی: بر محاکمه عاملان سقوط هواپیمای اوکراینی اصرار داریم
۱۸ دی‌ماه سال گذشته یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمام ۱۷۶ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند.
مسئولان جمهوری اسلامی با وجود شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند تا سه روز گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.
سرانجام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در گفت‌وگویی تلویزیونی مسئولیت فاجعه را بر عهده گرفت و گفت مامور سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری اوکراینی را “اشتباها موشک کروز تشخیص داده” و به سمت آن شلیک کرده است.
یکی از انتقادهایی که بازماندگان قربانیان و مسئولان ارشد اوکراین و کانادا بارها در یک سال گذشته تکرار کرده‌اند خودداری جمهوری اسلامی از ارائه یک گزارش شفاف و کامل درباره این حادثه و سکوت درباره عاملان و مسئولان اصلی شلیک موشک به هواپیمای مسافری بوده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »