بنياد مسيحي ايرانيان
new

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران

رئیس قوه قضاییه ایران روز دوشنبه، ششم دی به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی بخشنامه‌ای به منظور مرخصی ۱۰ روزه محکومان مسیحی از زندان‌ها صادر کرد . در این بخشنامه به شامل شدن نوکیشان مسیحی زندانی در این مرخصی‌ها اشاره‌ای نشده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، غلامحسین محسنی اژه‌ای این بخشنامه را خطاب به واحد‌های قضایی و دادستان‌های سراسر کشور صادر کرده، اما برخی از محکومان مسیحی، ازجمله آنها را که به گفته او «مرتکب جرایم جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد، جرایم باندی و سازمان‌یافته، اخلال در نظام اقتصادی، سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی شده‌اند»، از این مرخصی مستثنی کرده است.
تصمیم برای دادن مرخصی سال نوی مسیحی به زندانیان مسیحی در دوران حکومت جمهوری اسلامی امر تازه‌ای است.
گفت‌وگو با منصور برجی درباره اعطای مرخصی به برخی از زندانیان مسیحی EMBED SHARE
گفت‌وگو با منصور برجی درباره اعطای مرخصی به برخی از زندانیان مسیحی
مستثنی کردن نوکیشان از این تصمیم در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش‌های پراکنده سایت‌های حقوق بشری، ده‌ها تن از نوکیشان مسیحی در سال‌های گذشته در ایران بازداشت شدند و برخی از آنها در زندان به‌سر می‌برند.
«تبلیغ علیه نظام» اتهام مشترکی است که معمولا به نوکیشان مسیحی در دادگاه‌های ایران وارد می‌شود.
درباره شمار مسیحیان در ایران آمارهای متعددی وجود دارد. مرکز دولتی آمار ایران می گوید ۱۱۷ هزار مسیحی در ایران زندگی می‌کنند، اما برخی از برآوردها می‌گوید که تعداد واقعی مسیحیان بسیار بیشتر از آمار رسمی است.
بر اساس آمار «پایگاه داده‌های مسیحیان جهان» حدود ۵۴۷ هزار مسیحی در ایران هستند. یک سازمان مسیحی دیگر هم به نام «کشیشان عیلام» می‌گوید که بین ۳۰۰ هزار تا ۱ میلیون مسیحی ممکن است در ایران باشند.
این آمارها در حالی ارائه می‌شود که با توجه به آزار و اذیت نوکیشان مسیحی در ایران شمار آنها مشخص نیست.
رایو فردا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »