بنياد مسيحي ايرانيان
new

غریب‌‌آبادی: تمدید تفاهم با آژانس جزو تعهدات ایران نیست

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرده ایران الزامی برای تمدید تفاهم‌نامه با آژانس ندارد. رافائل گروسی پس از پایان مهلت یک‌ماهه، خواستار تمدید تفاهم‌نامه از سوی ایران شده بود.
در آستانه برگزاری دور هفتم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، عدم تمدید تفاهم‌نامه ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نگرانی‌ها درباره سرنوشت این مذاکرات دامن زده است.
رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۲۵ ژوئن (چهارم تیر) از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کرد که مهلت همکاری و نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور را تمدید کند.
تفاهم‌نامه ایران و آژانس در روز ۲۲ فوریه سال جاری به مدت سه‌ماه امکان ثبت و ضبط فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌ساخت. جمهوری اسلامی دسترسی آژانس به دوربین‌ها و دستگاه‌های نظارتی آژانس را محدود کرده بود، اما این دوربین‌ها را از مدار خارج نکرده بود.
بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی امضا شده بود، ایران موظف شده بود پس از کسب توافق بر سر مناقشه هسته‌ای، اطلاعات ثبت و ضبط شده توسط این دوربین‌ها و دستگاه‌ها را در اختیار آژانس قرار دهد.
مهلت استفاده از این راهکار که به “جعبه سیاه” فعالیت‌های هسته‌ای ایران شهرت یافته، در روز ۲۴ ماه مه، پس از پایان دوره سه‌ماهه، برای یک ماه دیگر تمدید شد. اکنون ایران به بیانیه رافائل گروسی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داده است.
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به گزارش گروسی مبنی بر عدم پاسخگویی ایران به نامه و درخواست آژانس گفته است که تمدید تفاهم دوجانبه «در زمره تعهدات ایران نیست.»
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا خواستار همکاری فوری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است.
از سوی دیگر، یکی از دیپلمات‌های ارشد آمریکا که خواستار فاش شدن هویت خود نبود، به خبرنگار رویترز گفته است که عدم همکاری ایران با آژانس می‌تواند به پیشبرد مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آسیب برساند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »