بنياد مسيحي ايرانيان
new

عید پاک (قیام) یا رستاخیز مسیح چیست؟

 

از اواخر ماه فوریهٔ هر سال در بیشتر فروشگاهها و سوپرمارکت ها در جوامع مسیحی جهان، تصاویر یا تزئیناتی از خرگوش، جوجه و تخم مرغ برنگ زرد هویدا میشود و نیز شکلاتهایی در همین فرمها و اشکال ساخته شده و بفروش میرسند. این موارد پیام آور فرا رسیدن جشن‌ عید قیام، رستاخیز و یا همان عید پاک هستند که در فرهنگ مسیحی و جوامع غربی ریشه‌ای دیرینه دارند. این جشن تاریخ ثابتی ندارد. یکشنبه‌ عید پاک همیشه بعد از اولین قرص کامل ماه در فصل بهار محاسبه می‌‌شود که اغلب اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل است.


برای مسیحیان، از یکشنبه نخل و ورود عیسی مسیح به اورشلیم، تا پنجشنبهٔ عزیز (یا پنجشنبهٔ سبز) و جمعهٔ خوب (یا جمعهٔ صلیب یا جمعهٔ طولانی) تا دوشنبهٔ فردای روز یکشنبهٔ قیام، مهم‌ترین هفته سال، بنام هفته قیام و روز‌های آن، ایام مقدس بشمار میرود که در آنها مدارس، مراکز آموزشی، ادارات و اغلب مراکز کار نیز تعطیل میباشند، در این ایام حتی اغلب فروشکاههای مواد غذایی یا کاملاً بسته بوده و یا بصورت محدودی باز می‌‌باشند.
در فرهنگ و سنت مسیحیان تخم مرغ و جوجه، و خرگوش، هر کدام بنوعی تولد طبیعت، زندگی‌ تازه و رستاخیز مسیح از مردگان را سمبلیزه میکنند، جالب اینکه ایام عید پاک همزمان با بهار دوبارهٔ طبیعت بوده و حیاتی‌ تازه را تداعی میکند و همخوانی ذاتی و ایده‌آلی را برای برگزاری جشن رستاخیز دارا می باشد.
خیلی‌ از رسومات عید پاک در میان جوامع غربی ریشه در ایمان و باور مسیحی‌ آنها دارند. هر چند که به مرور زمان این ایمان‌ مسیحی‌، محتوای حقیقی خود را بین بسیاری از مردم از دست داده است، بنحویکه بمانند جشن کریسمس که در محتوا بخاطر میلاد مسیح برگزار میشود، مردمی نیز که حتی اعتقاد راسخ و عمیقی به مسیح بعنوان خداوند و نجات دهندهٔ بشریت ندارند نیز آنرا در میان خانواده و اقوام خود برگزار میکنند.
تقریبا ۷ هفته مانده به زمان عید پاک، بر اساس سنت برگرفته شده از آئین یهودیان، زمان روزه داری می‌‌باشد، که در آن به طور سنتی‌، برخی از مسیحیان خود را برای استقبال از عید پاک آماده می‌‌کنند.


برخی‌ کاملا از غذا خوردن دست میکشند، برخی‌ غذای خاصی‌ را از رژیم غذایی خود کنار می‌‌گذارند و یا در انجام روال عادی اعمال و کارهای جاری خود، محدودیتی قائل میشوند تا بر اصل موضوع یعنی «عهد و پیمان جدید خدای پدر از طریق خون مقدس مسیح برای نجات بشریت گمراه» تمرکز کنند.
در پنج شنبه قبل از عید پاک، یا همان پنج شنبه عزیز یا سبز، مسیحیان شبی را که عیسی برای آخرین بار با شاگردان خود گذراند را به یاد می‌آورند. در این باره، در انجیل یا همان بخش عهد جدید کتاب مقدس چنین مکتوب است:
در این شب که به شام آخر معروف است، قبل از شام مسیح برخاسته و پاهای شاگردانش را شسته و خشک کرد و وقتی مشغول خوردن شام بودند، دربارهٔ رنج و مرگی که در پیش رویش قرار داشت سخن گفت و در انتها نان را برگرفت و پس از شکرگزاری، آنرا تکه کرد و به شاگردان داد و فرمود: «بگیرید، بخورید؛ این است بدن من که برای نجات شما قربانی میشود» سپس جام شراب را برگرفت و پس از شکرگزاری آن را به شاگردان داد و گفت: همهٔ شما از این بنوشید. این است خون من برای عهد جدید که بخاطر بسیاری به ‌جهت نجات و آمرزش گناهان ریخته می‌شود و گفت اینکار را همواره بیاد من و برای یادآوری عهد جدید خداوند بجا آورید. در همان شب بود که مسیح در باغ جنسیمانی بواسطهٔ خیانت یهودا دستگیر شد، در طول اسارت تحقیر و شکنجه شد، و در نهایت به مرگ محکوم گردید. مسیحیان در جمعه نیک یا جمعهٔ طولانی، اجرای حکم مرگ و مصلوب شدن عیسی مسیح را به یاد می‌‌آورند. طبق کلام خداوند، عصیان و خودخواهی انسانِ اول (آدم) باعث طرد آنها از حضور خدا و ورودشان به دنیای گناه آلود کنونی گردید و بدین ترتیب بود که رابطهٔ ذاتی انسان‌ها از خدا جدا گردیده و انسان در برهوت هستی گم شد.
و تولد، مرگ و رسناخیز انسان دوم (مسیح) که طبق نقشه زیبا و تجلی محبت مطلق خدای پدر به جهت آشتی و برقراری ارتباط مجدد با او و دریافت نجات و حیات ابدی در ایمان قلبی به مسیح ممکن گردید.
بله این چیزیست که کتاب مقدس که کلام خداست بما آموزش می‌‌دهد.
خداوند نیکو، مقدس و کامل است. به همین خاطر، چون همه گناه کرده اند، کسی‌ نمی‌‌تواند در برابر او عادل شمرده شود. و گناه به مرگ و یک جدایی ابدی از خدا می‌‌انجامد. ما انسان‌ها با قدرت خود نمی‌‌توانیم این وضعیت را تغییر دهیم. داستان پسران ابراهیم به آمدن یک نجات دهنده اشاره می‌‌کند. وقتی‌ که پسر ابراهیم قرار بود، بعنوان قربانی کشته شود، خداوند حیوانی را به جای او فرستاد و آن قربانی ذبح شد تا پسر بتواند زنده بماند. و این بطور سمبلیک و بجهت درک بشر از نقشهٔ نجات خداوند برای بشریت انجام شد.

کتاب مقدس صریحاً اشاره می‌‌کند که خون حیوانات نمی‌‌تواند بهای تقصیرات ما در برابر داوری خدا باشد. برای این منظور، نیاز به یک قربانی پاک و بی‌ عیب بود. تنها وجودی که کاملاً پاک و بری از هرگونه خطا و گناه باشد، و آن نمیتوانست کسی جز خود خدا و یعبارتی بخشی از ذات اقدس او باشد. چون فقط خود خدا می‌‌تواند فدیهٔ گناه و جزای تقصیرات ما را بپردازد و انسان‌ها را نجات بخشد. لازم به توضیح است که از زمانهای بسیار دور طبق اشارات تاریخی در قسمت‌های بسیاری از کتاب مقدس، آمدن یک نجات دهنده پیشگویی شده است.
این نجات دهنده – عیسی مسیح – بیش از یک انسان است. خداوند به شکل یک انسان، خود به این جهان قدم نهاد. اشعیاِ نبی ۷۵۰ سال قبل از تولد عیسی پیش گویی کرد که مسیح برای گناهان ما همچون بره‌ای قربانی خواهد شد. همینطور که یحیی تعمید دهنده، عیسی را برای اولین بار دید، گفت: “او بره قربانی خداست، که گناه جهان را بر خود خواهد گرفت!”
.
اینگونه بود که عیسی مسیح با مرگ خود، نقصان، تقصیر وگناه بشریت را برداشت و با رستاخیز خود از مردگان، راه را به سوی خدا، و آشتی دوباره با پدر آسمانی، گشود.
در عهد جدید چنین مکتوب است که، با مرگ عیسی، پردهٔ معبد اعظم پاره و دو نیم شد. این نشانه‌ای است بر اینکه انسان اکنون توسط عیسی مسیح می‌‌تواند یک رابطه شخصی‌ با خدا، پدر آسمانی، داشته باشد. در ایمان قلبی به عیسی مسیح به عنوان قربانی اعظم، خدای مجسم که به میان ما انسانها آمد، ما ایمان آورندگان نجاتی مطمئن داریم و تا ابد با خدا خواهیم بود.
رویدادهای جمعه نیک، به هیچ عنوان تصادفی‌ و یا نشانه پیروزی شریر نبودند. خدا آنها را از خیلی‌ پیش تر طراحی‌ کرده بود؛ به عنوان مثال میتوانیم مثالهایی از این پیشگویی‌ها را در مزمور ۲۲ از داود نبی و یا در باب ۵۳ از کتاب اشعیا و یا باب ۱۰ از انجیل یوحنا بخوانیم.
در یکشنبهٔ قیام و عید پاک، مسیحیان بطور خاص این حقیقت را به یاد می‌‌آورند که عیسی از مردگان برخاست. مسیحیان معتقدند که عیسی مرده باقی‌ نماند، بلکه او مرگ را مغلوب ساخت، دقیقا همانطور که خود پیشتر گفته بود. یک مثالی در اینباره در انجیل متی باب ۱۲ موجود است، که در آن عیسی مرگ و رستاخیز خود را با داستان یونس مقایسه می‌‌کند، که سه‌ روز در شکم ماهی‌ بود.
برخی‌ نسبت به واقعی‌ بودن مرگ و رستاخیز عیسی شک دارند. بسیاری از انبیاء در کتاب مقدس، آمدن، مصائب، مرگ را و رستاخیز مسیح را اعلان داشته اند. در زندگی‌ عیسی مسیح، این پیشگویی‌ها تحقق‌ پیدا کرد.
حتی خارج از کتاب مقدس نیز منابع زیادی وجود دارند که به این رویداد‌ها اشاره می‌‌کنند، به عنوان مثال در گزارشات تاریخی روم. مرگ و رستاخیز عیسی حقیقت تاریخی معتبر هستند. پژوهشگر جاش مکدول قصد داشت مسیحیت را رد کند. در طی تحقیقاتش، در نهایت خود به مسیح ایمان آورد و نتایج پژوهش های خود را در قالب کتابی به نام “مستندات رستاخیز” به نگارش در آورد.
قدرتمندان آن زمان، خود از اینکه عیسی رستاخیز یابد ترس داشتند. به همین خاطر، قبر عیسی را رسما مهر و موم کرده و از آن مراقبت کردند. حقیقتاً عیسی جسماً از مردگان برخاسته بود، چون نگهبانان قادر نبودند جسد او را ارائه دهند. اگر عیسی رستاخیز نیافته بود، ایمان به او بی‌ معنی‌ می‌‌نمود.
بسیاری از افراد، عیسی مسیح را پس از رستاخیز دید‌ند، و او به عنوان نمونه در حال خوردن ماهی‌ بود. توما، یکی‌ از دوازده شاگرد عیسی به اینکه او از مردگان برخاسته باور نداشت. وقتی‌ او عیسی را با چشمان خود دید و زخم‌های او را لمس کرد، آن وقت بود که به زنده شدن عیسی ایمان آورد.
عید قیام و رستاخیز مسیح بر همهٔ شما مبارک باد.
بنیاد مسیحی ایرانیان
۲۶ فروردبن ۲۵۸۱
۱۵ آپریل ۲۰۲۲

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »