بنياد مسيحي ايرانيان
new

علی‌ باغبان‌ باشی، اسطوره دو و میدانی ایران درگذشت

علی باغبان‌ باشی‌، اولین مدال‌ آور دو و میدانی ایران در بازیهای آسیایی، در ۹۷ سالگی درگذشت. او که در رشته دوهای استقامت و ماراتن فعالیت داشت، مشعل‌ بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ در تهران را حمل کرد.
رسانه‌ های ایران از درگذشت علی باغبان‌ باشی خبر داده‌اند. او که یکی از اسطوره‌ های دو و میدانی و “پدر” دو‌های استقامت ایران محسوب می‌ شود، روز پنجشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) در سن ۹۷ سالگی درگذشت. باغبان‌ باشی مدتی بر اثر بیماری و کهولت سن بستری بود.
این ورزشکار ایرانی که بزرگترین موفقیت‌ های بین‌المللی خود را در دهه پنجاه میلادی جشن گرفت، نخستین مدال‌ آور ایران در مسابقات آسیایی بود.
او در رشته دو‌های استقامت و ماراتن فعالیت داشت. باغبان‌ باشی در بازیهای آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو مدال طلا ماده ۵۰۰۰ متر و نقره ۳۰۰۰ متر را به دست آورد.
در کارنامه افتخارات این دونده همچنین دو مدال برنز در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو به ثبت رسیده است. او این دو مدال را در ماده‌ های پنج هزار و ده هزار متر به دست آورد.
یکی دیگر از افتخاراتی که نصیب علی باغبان‌ باشی شده، حمل مشعل بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »