بنياد مسيحي ايرانيان
new

علت آتش‌سوزی مهیب در دریای خزر؛ انفجار یا گل فشان؟

تصویرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ستونی بلند از آتش را در نزدیکی یک میدان گازی در دریای خزر نشان می‌دهند. برخی از رسانه‌ها علت این آتش‌سوزی را انفجار در یک میدان گازی دانسته‌اند. جمهوری آذربایجان آن را تکذیب می‌کند.
در نزدیکی سواحل جمهوری آذربایجان و در منطقه‌ای واقع در نزدیکی یک میدان گازی در دریای خزر یک آتش‌سوزی مهیب روی داده است.
مقامات جمهوری آذربایجان خبر وقوع انفجار در یک میدان گازی را تکذیب کرده‌اند. گفته می‌شود که تحقیقات درباره این آتش‌سوزی ادامه دارد.
غروب یکشنبه چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) تصاویر و ویدیوهایی درباره یک آتش سوزی بزرگ در نقطه‌ای واقع در نزدیکی سواحل آذربایجان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. از احتمال وقوع انفجار در یک میدان گازی سخن رفته بود.
این در حالی است که “سوکار”، شرکت نفت و گاز آذربایجان این آتش‌سوزی را پدیده‌ای طبیعی دانسته و مدعی شده است که هیچ انفجاری در سکوهای نفت و گاز و تاسیسات متعلق به این شرکت روی نداده و آن را “گل فشان” دانسته است. گل‌فشان پدیده‌ای طبیعی است که در اثر بالا آمدن گل‌ ولای لایه‌های تحتانی به سطح آب یا زمین روی می‌دهد.
شرکت “سوکار” حتی گفته است که فعالیت در میدان‌های گازی این منطقه همچنان بدون وقفه جریان دارد. یکی از شاغلان شرکت نفت آذربایجان به خبرنگاران گفته است که تاسیسات فرسوده بهره‌گیری از یک میدان گازی باعث این حریق شده است.
بخش اعظم گاز جمهوری آذربایجان به اروپا صادر می‌شود. از اواخر سال گذشته میلادی نیز، شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله بلغارستان، ایتالیا و یونان با احداث خط لوله ترانس آدریاتیک، به جمع مشتریان گاز جمهوری آذربایجان پیوسته‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »