بنياد مسيحي ايرانيان
new

عفو بین‌الملل: روسیه در خارکیف از تسلیحات خوشه‌ای استفاده کرده است.

عفو بین‌الملل در گزارشی جدید، روسیه را متهم به استفاده از تسلیحات خوشه‌ای در مناطق مسکونی در شرق اوکراین کرده است. در عرصه دنیای دیجیتال، هکرهای ناشناس توانستند به وبسایت‌های تلویزیون دولتی روسیه نفوذ کنند.
سازمان عفو بین‌الملل نیروهای روسیه را متهم کرده که در خارکیف در شرق اوکراین جنایت جنگی مرتکب شده‌اند.
بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، نیروهای روسیه در این منطقه، صدها غیر نظامی را با استفاده از تسلیحات خوشه‌ای کشته‌اند.
استفاده از مهمات خوشه‌ای طبق معاهدات بین‌المللی ممنوع است. در حال حاضر بیش از صد کشور پیمان منع استفاده از تسلیحات خوشه‌ای را امضا کرده‌اند. پیمان ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه‌ای، در سال ۲۰۱۰ به قانونی بین‌المللی تبدیل شد. روسیه و اوکراین در میان کشورهای امضا کننده این پیمان نیستند.
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش جدید خود روسیه را به استفاده مکرر از بمب‌های خوشه‌ای و موشک‌های هدایت نشده در مناطق مسکونی و زمین‌های بازی کودکان از آغاز جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین، متهم کرده است.
به گزارش “تاگس‌شاو”، وبسایت شبکه یک تلویزیون آلمان، یانینه اولمانسیک از شعبه آلمان سازمان عفو بین‌الملل با استناد به گزارش جدید این سازمان، خواستار رسیدگی به اتهامات مسؤلین این حملات در برابر دادگاه و پرداخت غرامت به مجروحان و خانواده‌های قربانیان شده است.
عفو بین‌الملل در مجموع ۴۱ حمله را بررسی کرده است. در این حملات دستکم ۶۲ تن کشته و ۱۹۶ تن زخمی شده‌اند. اعضای این سازمان در تحقیقات خود در ماه آوریل و مه، با ۱۶۰ تن از شهروندان خارکیف از جمله بازماندگان حملات، خانواده‌های قربانیان و شاهدان گفت‌وگو کردند.
عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین آورده است که نیروهای اوکراینی اغلب از مناطق مسکونی حملاتی را علیه نیروهای روسیه انجام می‌دهند که جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازند. عفو بین الملل این مسئله را “نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی” می‌داند اما تأکید می‌کند: «این مورد به هیچ وجه حملات مکرر نیروهای روسیه بر ضد اوکراین، بدون فرق گذاشتن میان اهداف نظامی و غیرنظامی را توجیه نمی‌کند.»
“عقب نشینی ارتش اوکراین از مرکز شهر سیورودونتسک”
بر پایه تازه‌ترین خبرهای منتشر شده درباره آخرین وضعیت جنگ در اوکراین، ارتش اوکراین ظاهرا پس از هفته‌ها جنگ بر سر شهر سیورودونتسک در منطقه دونباس در حال عقب نشینی است.
ستاد فرماندهی اوکراین در فیس بوک اعلام کرده است که نیروهای این کشور از سوی نیروهای روسیه از مرکز شهر به عقب رانده شده‌اند.
فرمانده منطقه لوهانسک هم روز دوشنبه از “تاحدودی” موفقیت نیروهای روسیه در نیمه شب و ساعات آغازین روز دوشنبه (۱۳ ژوئن) خبر داده است.
به گفته فرماندار لوهانسک، مسکو برای “محاصره” سیورودونتسک و لیسیچانسک پیوسته تجهیزات بیشتری در اختیار نیروهایش در منطقه لوهانسک قرار می‌دهد.
این دو شهر آخرین شهرها در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین هستند که هنوز به تصرف روسیه درنیامده‌اند.
هک شدن وب سایت تلویزیون دولتی روسیه
جنگ اوکراین و روسیه در عرصه دیجیتال هم دنبال می‌شود. به گزارش خبرگزاری آلمان، هکرهای ناشناس با نفوذ به وبسایت‌های تلویزیون دولتی روسیه، شب گذشته (۱۲ ژوئن) پیامی علیه جنگ روسیه با اوکراین در این وبسایتها منتشر کردند. بسیاری از کاربران اینترنت از پیامی نوشته‌اند که شب گذشته برای مثال در یکی از این پرتال‌ها به نام Smotrim.ru در کنار تصاویری از ویرانه‌های باقیمانده از جنگ در اوکراین نقش بسته بود: «جنگ را متوقف کنید! پوتین روس‌ها و اوکراینی‌ها را نابود می‌کند!»
تلویزیون دولتی روسیه هم کمی بعد، با تأیید حمله هکری به وبسایت شبکه از “نمایش محتوای ممنوعه با فراخوان‌هایی افراطی” خبر داد که “حدودا یک ساعت” بر پایگاه اینترنتی این شبکه نقش بسته بوده است.
در روسیه از حمله تجاوزکارانه به اوکراین به طور رسمی به عنوان “عملیات ویژه نظامی” نام برده می‌شود. هرگونه تضاد و انحراف از این قرائت رسمی از جنگ علیه اوکراین، انتشار “اخبار جعلی” درباره نیروهای نظامی روسیه تلقی و مشمول مجازات می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »