بنياد مسيحي ايرانيان
new

عزای عمومی در لبنان؛ شمار کشته‌ها به هفت تن رسید

نمایی از خیابان‌های بیروت پس از درگیری مسلحانه روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهر ۱۴۰۰

یک روز پس از درگیری مسلحانه در جریان تجمع هواداران گروه حزب‌الله لبنان در بیروت که ده‌ها کشته و مجروح بر جای گذاشت، دولت لبنان روز جمعه، ۲۳ مهر، عزای عمومی اعلام کرد.
این تجمع در اعتراض به روند تحقیقات در مورد انفجار سال گذشته در بندرگاه بیروت برگزار شد و در جریان آن، معترضان از جمله علیه طارق بطاری، قاضی مسئول رسیدگی به این پرونده، شعار دادند.
یک خبرگزاری در لبنان روز جمعه اعلام کرد که شمار جان‌باختگان در درگیری روز پنج‌شنبه به هفت تن رسیده و دست‌کم ۳۲ نفر نیز مجروح شده‌اند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز در همین روز در واکنش به درگیری‌های بیروت ضمن محکوم کردن تیراندازی به سوی مردم لبنان گفت که جمهوری اسلامی ایران «با دقت و از نزدیک تحولات لبنان را زیر نظر دارد».
او همچنین بدون ارائه مدرک اسرائیل را به دست داشتن در درگیری‌های روز گذشته در بیروت متهم کرد.
خشونت‌های روز پنج‌شنبه در پی تک تیراندازی از ساختمان‌های مشرف به سوی هواداران حزب‌الله و گروه امل آغاز شد و سپس پیکارجویان این دو گروه با کلاشینکف و آرپی‌جی به آن پاسخ دادند.
ارتش لبنان از بازداشت ۹ نفر پس از خشونت‌های بیروت خبر داد
ساعاتی پس از بروز این درگیری، وزارت خارجه ایالات متحده و فرانسه ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان و محکوم کردن خشونت‌ها اعلام کردند که باید به قوه قضائیه لبنان اجازه داده شود تا در مورد انفجار بندر به شیوه‌ای «مستقل و بی‌طرفانه» تحقیق کند.
قاضی بطاری در روزهای اخیر به دلیل بازپرسی از مقامات ارشد دولتی به شدت از سوی حزب‌الله لبنان و گروه امل مورد حمله قرار گرفته است.
سمیر جعجع، رهبر «نیروهای لبنان»، روز پنج‌شنبه در واکنش گفت که دلیل اصلی بروز خشونت، «دسترسی گسترده به اسلحه است». سخنان او اشاره غیرمستقیم به ابعاد زرادخانه گروه حزب‌الله است.
حزب‌الله و امل، گروه مسیحی موسوم به «نیروهای لبنان» را که به شدت با حزب‌الله مخالف است مسئول این حمله معرفی کردند. دو گروه شیعه در بیانیه مشترکی گفتند که نیروهای مسیحی با هدف کشتن مردم به سوی شرکت‌کنندگان در تجمع شلیک کردند.
این خشونت‌ها در شرایطی روی می‌دهد که لبنان با عمیق‌ترین بحران اقتصادی در تاریخ این کشور دست‌وپنجه نرم می‌کند و انفجار مهیب و فاجعه‌بار تابستان سال گذشته در بندرگاه بیروت بر سیاست این کشور سایه انداخته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »