بنياد مسيحي ايرانيان
new

عربستان و قطر بر سر بازگشایی مرزهای هوایی، دریایی و زمینی بین دو کشور «توافق کردند»

یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ از «پیشرفت قابل توجه» در دستیابی به راه‌حلی برای مناقشات سه سال اخیر میان قطر و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان سعودی خبر داد.
به گفته این مقام ارشد آمریکایی، قرار است روز سه‌شنبه ۱۶ دی تفاهم‌نامه‌ای برای پایان بخشیدن به اختلافات میان اعضای این شورا در عربستان سعودی امضا شود.
این مقام که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفت: «ما در مورد شکاف میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دست یافته‌ایم».
در همین حال، وزیر خارجه کویت اعلام کرد که عربستان سعودی و قطر بر سر بازگشایی مرزهای هوایی، دریایی و زمینی بین دو کشور به توافق رسیده‌اند و این توافق از شامگاه دوشنبه به اجرا در می‌آید.
این توافق، تازه‌ترین مورد از سلسله توافق‌های اخیر خاورمیانه است که با پیگیری و میانجی‌گری واشینگتن به دست آمده است، از جمله توافق میان اسرائیل و کشورهای عربی که با هدف تشکیل جبهه‌ای متحد علیه حکومت ایران و منزوی ساختن جمهوری اسلامی انجام گرفته است.
تمام کشورهایی که در این توافق‌ها حضور دارند، از متحدان ایالات متحده آمریکا به شمار می‌روند.
این مقام افزود که جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید که رئیس‌جمهوری آمریکا ماموریت حل این اختلاف را به او محول کرده است، تا بامداد روز دوشنبه با مقامات کشورهای عضو شورا از طریق تماس تلفنی در حال رایزنی بود تا به نحوی اختلافات را حل کنند.
یک ماه پیش، وزیر خارجه عربستان سعودی و همچنین کویت و قطر از احتمال دستیابی به توافق در حل مناقشه خلیج فارس خبر داده بودند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »