بنياد مسيحي ايرانيان
new

عراق تحت فشار ترکیه واردات تخم‌مرغ از ایران را ممنوع کرد

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از مرجوع شدن محموله تخم‌مرغ صادر شده از ایران به عراق و توقف صادرات این محصول خبر داد.
به گزارش رسیده به نقل از سایت دیده‌بان ایران، ناصر نبی‌پور در این خصوص گفت: عراق به مرغ و تخم‌مرغ تولید ایران نیاز دائمی ندارد، چرا که از ترکیه تامین می‌شود و از ایران به‌صورت مقطعی و کوتاه‌مدت تخم‌مرغ وارد می‌کند.
وی افزود: ترکیه همه روزهای سال می‌تواند نیاز عراق را تامین کند، این در حالی است که ما می‌توانیم، بخشی از نیاز آنها را در سه ماه تابستان تهیه و تامین کنیم، از این‌رو عراقی‌ها با فشار ترکیه، واردات تخم ‌مرغ از ایران را ممنوع کردند.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران عنوان کرد: افغانستان در حال حاضر روند صادرات تخم‌مرغ از ایران را متوقف نکرده است و تولیدکنندگان می‌توانند اقدام به صادرات تخم‌مرغ به این کشور کنند.
نبی‌پور گفت: تولیدکنندگان حال خوبی ندارند، چراکه قیمت تخم‌مرغ موجود در بازار ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان زیر نرخ تمام‌‌شده، عرضه می‌شود.
وی اظهار داشت: تولید یک کیلو تخم‌مرغ برای تولیدکنندگان ۴۸ هزار تومان تمام می‌شود، این در حالی است که سازمان پشیبانی امور دام کیلویی ۳۱ هزار تومان خریداری می‌کند.
همچنین در این رابطه حمید کاشانی رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه حذف عوارض گمرکی صادرات تخم‌مرغ روز گذشته به گمرکات اعلام شده است، افزود: ترکیه واردات تخم‌مرغ از ایران به عراق را ممنوع کرده است و از این به بعد آن بستگی به عملکرد رایزن‌های اقتصادی ما دارد که بتوانند مسیر حفظ و یا بازار را به ترکیه بدهند.
وی با بیان اینکه در فصل تابستان چاره‌ای جز صادرات تخم‌مرغ نداریم، تصریح کرد: دولت باید تخم‌مرغ مازاد را خریداری و آن را ذخیره ‌سازی کند.
کاشانی با اشاره به لزوم افزایش نرخ تخم‌مرغ، عنوان کرد: اگر نرخ تخم‌مرغ افزایشی نشود، در نیمه دوم سال با چالش‌های جدی مواجه خواهیم شد، چرا که اگر تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد، تولیدکنندگان مرغ‌های تخم‌گذار را از روند تولید خارج می‌کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »