بنياد مسيحي ايرانيان
new

عبدالحمید به خامنه‌ای: برای اهل‌سنت در جاهای خاصی تصمیم‌گیری می‌شود

عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای به خامنه‌ای در ارتباط با مشکلات جامعه اهل سنت نوشت، سنی‌ها در کشور احساس می‌کنند “شهروند درجه چندم” به‌حساب می‌آیند. خامنه‌ای به نامه قبلی عبدالحمید بعد از ۱۰ روز پاسخ داد.
نامه مولانا عبدالحمید به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۶ دی (۵ دژانویه) در “پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام ‌جمعه اهل‌سنت زاهدان” منتشر شد. او در این نامه یادآور شده است: «پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اهل‌سنت ایران همچنان در باب حقوق شهروندی با مشکلات و دغدغه‌های فراوانی مواجه‌اند، به‌نحوی که احساس می‌کنند در ایران اسلامی شهروند درجه چندم به‌حساب می‌آیند.»
عبدالحمید در ادامه نامه خود می‌نویسد “عدم انتصاب شایستگان اهل‌سنت به‌عنوان وزیر، استاندار، مشاور یا معاون رئیس‌جمهور” و “بکارگیری اندک آنها در وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیز ادارات مراکز استان‌های سنی‌نشین” ازجمله دغدغه‌های اهل‌ سنت هستند.
عبدالحمید به نامه قبلی خود به خامنه‌ای هم اشاره کرده که در پاسخ به آن رهبر “فرمان حکیمانه” صادره کرده اما آن “فرمان روشن” تاکنون از سوی مدیران اجرایی کشور مورد عمل قرار نگرفته است. عبدالحمید گفته است که “شاید به‌خاطر آنکه رسما ابلاغ نشده” صوری تلقی شده است.
اعتراض عبدالحمید به دخالت‌ نهادهای فراقانونی
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ارتباط با دخالت نهادهای “فراقانونی” در امور اهل سنت هم هشدار داده و شکایت کرده است که اخیرا نهادی نوبنیاد با عنوان “شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌ سنت” تلاش دارد کلیه امور مذهبی اهل‌ سنت را با کمک و فشار نهادهای امنیتی و قضایی در نقاط مختلف کشور، در شهرها و روستاها به دست بگیرد.
به گفته عبدالحمید این اقدام فراقانونی بر دغدغه‌های شهروندان اهل‌ سنت کشور افزوده است.
مولانا عبدالحمید در نامه خود تاکید کرده که پیگیری‌ها در چهار دهه گذشته نشان داده که برای اهل‌ سنت در “جاهای خاصی” تصمیم‌گیری می‌شود و بیشتر تصمیم‌ها فراقانونی و سلیقه‌ای است.
خامنه‌ای بعد از ۱۰ روز به نامه قبلی عبدالحمید پاسخ داد
عبدالحمید در نامه قبلی خود در مرداد ۹۶ از علی خامنه‌ای خواسته بود تا طی فرمانی به تبعیض و نابرابری علیه اهل سنت پایان داده شود.
پس از گذشت ۱۰ روز خامنه‌ای پاسخ عبدالحمید را داد، اما این پاسخ از سوی رئیس دفتر او بعد از سه هفته منتشر شد.
خامنه‌ای در پاسخی کلی نوشته بود “همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچگونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند”.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »