بنياد مسيحي ايرانيان
new

عامل حمله به کنیسه در هاله آلمان به حبس ابد محکوم شد

دادگاه عالی ناومبورگ با صدور سنگین‌ترین مجازات، یک راستگرای افراطی متهم به اقدام تروریستی را به حبس ابد محکوم نمود. او قصد داشت با انفجار در کنیسه‌ای در شهر هاله عده هرچه بیشتری از یهودیان را به قتل برساند.
دادگاه عالی ایالتی ناومبورگ، اشتفان بالیت را به خاطر قتل دو انسان، تلاش برای کشتن چندین نفر و همچنین نفرت‌پراکنی علیه یهودیان و خارجیان به بالاترین مجازات، یعنی حبس ابد محکوم کرد. حکم دادگاه، به ترتیبی است که آزادی زودهنگام این متهم راستگرا را پس از انقضای ۱۵ سال از دوره محکومیت منتفی می‌سازد.
وکیلان قربانیان مجازات سنگین‌تری درخواست نکرده بودند. حکم فعلی قابل فرجام است. کیفرخواست توسط دادستانی کل و چندین شاکی خصوصی تنظیم شده بود.
یک “اقدام جبونانه”
اورزولا مرتنز، قاضی دادگاه، هنگام قرائت رأی عمل تروریستی متهم را یک “اقدام جبونانه” خواند.
متهم در ۹ اکتبر ۲۰۱۹ سعی کرده بود، بیش از ۵۰ نفر از یهودیانی را که به مناسبت جشن “یوم کیپور” در کنیسه شهر هاله گرد آمده بودند، به قتل برساند.
او علاوه بر پرتاب مواد منفجره و قابل‌اشتعال، با اسلحه گرم به سوی ورودی کنیسه حمله برده، اما موفق نشده بود، به محوطه عبادتگاه وارد شود. او روبروی کنیسه زن عابر چهل ساله‌ای به نام یانا و سپس در یک اغذیه‌فروشی در نزدیکی محل مرد جوان ۲۰ ساله‌ای به نام کوین را به قتل رساند.
او سپس در حالت فرار به سوی مأموران پلیس تیراندازی کرد، با خودرو یک مرد سیاه‌پوست را زیر گرفت و در روستایی نزدیک هاله به سوی زوجی که نمی‌خواستند خودروی خود را به او بدهند تیراندازی کرد.
راست‌گرایی افراطی، بزرگترین تهدید در آلمان
دادرسی از ماه ژوئیه در دادگاه عالی ناومبورگ جریان داشت، اما جلسات محکمه به دلایل امنیتی در ماگدبورگ برگزار شد.
متهم ۲۸ ساله اتهامات را قبول کرد و دادگاه انگیزه او را گرایش‌های ضدیهودی و بیگانه‌ستیزی دانست.
طی ۲۵ روز دادرسی، روی هم ۷۹ شاهد و ۱۵ کارشناس در برابر دادگاه گواهی دادند.
این تا امروز بزرگترین دادرسی کیفری در تاریخ ایالت زاکسن – آنهالت بوده است. راینر هازلوف، نخست وزیر این ایالت، ابراز خرسندی کرد و گفت، “دادگاه نشان داد در آلمان برای نفرت‌پراکنی علیه یهودیان جایی وجود ندارد”.
او تصریح کرد: «دادگاه به شکل عادلانه و منصفانه برگزار شد و حکم دادگاه به روشنی نشان داد که در نظام حقوقی ما هرشکلی از یهودستیزی، نژادپرستی و نفرت‌پراکنی، برای خلافکاران همواره مجازات سنگینی به دنبال خواهد داشت».

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »