بنياد مسيحي ايرانيان
new

ظریف در سوریه: ایران آماده برقراری رابطه نزدیک با عربستان است

وزیر خارجه ایران در سوریه انجام دیدار میان مقامات ایران و عربستان را تایید کرده و گفته جمهوری اسلامی خواهان برقراری روابط نزدیک با عربستان است. ظریف همچنین بر نقش “رهبری” سوریه در “محور مقاومت” تاکید کرده است.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برقراری ارتباط میان ایران و عربستان را تایید کرده است.
به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) ظریف تصریح کرده که جمهوری اسلامی آماده برقراری رابطه‌ای نزدیک با عربستان سعودی است. او همچنین ابراز امیدواری کرده که تماس‌های اخیر میان دو کشور منجر به یک همکاری بزرگتر برای رسیدن به صلح و ثبات در منطقه و به خصوص در مورد جنگ یمن شود.
دو کشور ایران و عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ روابط دیپلماتیک فی مابین را قطع کرده‌ و در بسیاری از درگیری‌های منطقه‌ای از جمله در یمن به طور نیابتی با یکدیگر در نبرد هستند. در یمن عربستان سعودی رهبری ائتلافی از کشورهای عربی را بر عهده دارد که با شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی می‌جنگند.
خبر مذاکرات مستقیم میان ایران و عربستان نهم آوریل منتشر شده بود. عربستان ابتدا این خبر را تکذیب ولی بعد از چند هفته تایید کرد. جمهوری اسلامی نیز به طور رسمی روز دوشنبه گذشته دیدار میان مقامات دو کشور را تایید کرد.
گفت و گو درباره تنش میان اسرائیل و فلسطینیان
محمد جواد ظریف در سوریه درباره تنش‌های اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان نیز گفت‌وگو کرده است. به گزارش رسانه‌های سوریه او آنچه را که “اعمال جنایتکارانه صهیونیست‌ها در نوار غزه و سرزمین‌های اشغالی” نامیده، به شدت محکوم کرده است.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دیدار با همتای سوری‌اش گفت، سوریه یکی از “کشورهایی است که نقش رهبری و بسیار مهم در محور مقاومت و در منطقه” دارد.
به گزارش خبرگزاری سانا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه نیز دیدار ظریف از این کشور را در یک “موقعیت حساس” توصیف کرد. به گفته او “سیاست‌های خصمانه غرب، آمریکا و اسرائیل تنش را افزایش داده و مردم فلسطین در اثر اعمال خشونت‌بار اسرائیل در رنج و عذابند”.
وزیر خارجه سوریه اضافه کرده که تهران و دمشق مواضع خود را با توجه به موقعیت کنونی در “سرزمین‌های اشغالی” تعیین می‌کنند.
محمد جواد ظریف همچنین گفت که ایران حاضر است تا به عنوان ناظر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه که ۲۶ مه برگزار می‌شود، حضور داشته باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »