بنياد مسيحي ايرانيان
new

ظریف: آمریکا تحریم‌ها را بردارد، دوباره به تعهدات برجام بازمیگردیم

وزیر خارجه ایران می‌گوید در صورت رفع «فوری و بدون قید و شرط» تحریم‌های اعمال‌شده علیه جمهوری اسلامی در دوران دونالد ترامپ، تهران نیز از اقدامات خود در کاهش تعهدات هسته‌ای عقب‌نشینی خواهد کرد.
محمدجواد ظریف روز جمعه، اول اسفندماه، در توئیتر نوشت: «آمریکا باید در پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱، تمام تحریم‌هایی که توسط ترامپ احیا و بازاعمال شده بود را بی‌قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد. بعد از آن، ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی‌گردانیم.»
این توئیت به دنبال پس گرفتن موضع دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و احیای تمامی تحریم‌ها علیه ایران از سوی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نوشته می‌شود.
ایالات متحده همچنین روز پنج‌شنبه دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست گروه پنج به علاوه یک و ایران جهت گفت‌وگو در خصوص دستیابی به راهی دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای ایران را پذیرفت.
آقای ظریف با استقبال از اقدام دولت جو بایدن در روز پنج‌شنبه در عقب‌نشینی از سیاست فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران و بازگشت همه تحریم‌ها گفت که ایران نیز با این اقدام «موافق» است.
وی در توئیت خود افزود: «آمریکا اذعان کرد که ادعاهای پامپئو درباره قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ اعتبار قانونی ندارد.»
مایک پومپئو، وزیر خارجه در دولت دونالد ترامپ، روز ۲۹ شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران که در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم برجام تعلیق شده بودند، با فعال کردن مکانیسم ماشه دوباره اجرایی شدند.
مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را که تعلیق آنها موضوع این قطعنامه است، درخواست کنند.
آمریکا پیش از این طرح بازگشت تحریم‌ها را به شورای امنیت ارائه کرد، اما ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل، در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام ایالات متحده اعلام کردند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی در عین حال در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صداوسیما گفت: «به محض این که اقدامی از طرف آمریکا و اروپا به منظور اجرای تعهداتشان ببینیم ما هم بلافاصله واکنش نشان می‌دهیم و به تعهداتمان بازمی‌گردیم.»
ظریف، اقدام ایران در کاهش گام به گام تعهدات خود در توافق برجام را «جبرانی» نامیده و اضافه کرد: «اروپائی‌ها می‌دانند که ما یک سال به آن‌ها فرصت دادیم تا اقدامات جبرانی را انجام دهند، اما انجام ندادند.»
وی خطاب به مقام‌های کشورهای اروپایی گفت: «اروپایی‌ها باید توجه کنند که فشار به ایران کارساز نیست و اظهارات بی‌ارزش هم فایده‌ای ندارد.»
به نظر می‌رسد اشاره وی به هشدار اخیر اعضای اروپایی برجام به ایران مبنی بر «عواقب شدید» تعلیق پروتکل الحاقی باشد.
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز به صراحت گفته که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران، بازگشت ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد و چیزی نیست جز «بازی با آتش».
مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند اگر تحریم‌ها برداشته شود ایران هم «به‌طور کامل» تعهدات خود را در قالب برجام انجام خواهد داد.‎
دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت سال ۹۷ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌های شدید علیه تهران وضع کرد. ایران یک‌ سال بعد در واکنش به این اقدام، به صورت مرحله به مرحله از تعهدات هسته‌ایش عدول کرد.
دولت جو بایدن می‌گوید در صورت پایبندی ایران به تعهدات برجام، آمریکا آماده بازگشت به این توافق است، اما مقام‌های جمهوری اسلامی، بر رفع کامل تحریم‌ها از سوی ایالات متحده به عنوان گام نخست پافشاری می‌کنند.
اقدامات چندجانبه در حالی شدت گرفته است که کمتر از یک هفته به اجرای قانون مصوب مجلس ایران درباره برجام مانده است.
مجلس ایران در مصوبه‌ ۱۱ آذر امسال خود که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، دولت را ملزم کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.
با استفاده از گزارش‌های توئیتر، ایسنا، خبرگزاری صداوسیما و رادیوفردا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »