بنياد مسيحي ايرانيان
new

ظرف ۱۰ روز ۴۳ نفر در شهرهای کردستان دستگیر شده‌اند

بازداشت شهروندان کرد در شهرستان‌های کردستان ادامه دارد و ۹ نفر در آخرین روز دی ماه دستگیر شدند. سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” می‌گوید تنها سه نفر آزاد شده‌اند و باقی بدون مشخص بودن دلیل بازداشت، در مکان‌های نامعلوم هستند.
دستکم ۹ شهروند کرد در نقده، پیرانشهر، بوکان و کلاترزان (از توابع سنندج) از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده‌اند. سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” با انتشار این خبر، از انتقال دستگیرشدگان به مکان نامعلوم و امنیتی شدن فضای شهرهای کردستان خبر می‌دهد.
این وبسایت به نقل از یک “منبع مطلع” می‌نویسد: «نیروهای اداره اطلاعات ضمن بازداشت محمد حاجی‌رسول‌پور اقدام به ضبط وسایل شخصی ایشان نظیر گوشی و لپ‌تاب کرده و حتی دوربین مداربسته محل کارش را با خود برده‌اند.»
سه شهروند دیگر به نام‌های امید سلیمی‌، رحیم سلیمی و آسو محمدی نیز در روستای دانیکش کلاترزان (از توابع سنندج) بازداشت شده‌اند. رحمان دریازی (ابراهیمی)، شهروند دیگری است که در روستای پسوی پیرانشهر دستگیر شده است. هه‌نگاو می‌نویسد که این دستگیری با ضرب و شتم همراه بوده است.
سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” می‌گوید در فاصله ۲۰ تا ۳۰ دی ماه، حداقل ۴۳ شهروند کرد از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند که تنها سه نفرشان آزاد شده‌اند و از محل نگاهداری و دلیل بازداشت بقیه خبری نیست. در میان این عده، تعدادی در تهران یا کرج دستگیر شده‌اند؛ از جمله اسرین محمدی یا فرزاد سامانی.
به موازات موج دستگیری‌های تازه، دادگاه انقلاب مهاباد، دو برادر به نام‌های سامان و سالار غزالی را که اواخر شهریور دستگیر شده بودند، به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد و “تبلیغ علیه نظام”، به ۳ سال و نیم حبس محکوم کرده است. وبسایت حزب دمکرات کردستان می‌نویسد این دو برادر در مدت نگاهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه، از حق تماس و ملاقات با خانواده محروم بوده‌اند.
دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، سیروان ابراهیمی، فعال مدنی اهل کامیاران را نیز به دو سال حبس تعلیقی محکوم کرده است. دادگاه بدوی، این شهروند را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و عضویت در یکی از احزاب کرد، به سه سال حبس تعلیقی محکوم کرده بود. او که مسئول انجمن فرهنگی “نوژین” در کامیاران بوده، تیر ۹۸ بازداشت و دو ماه بعد با وثیقه ۵۰۰میلیون تومانی آزاد شده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »