بنياد مسيحي ايرانيان
new

طرح نمایندگان مجلس برای نظارت سپاه بر انتخابات شوراهای شهر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرحی هستند که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را به مراجع استعلامی نامزدهای انتخبات شوراهای شهر و روستا اضافه می‌کند. قالیباف رییس مجلس مخالف این بخش از طرح است.
سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۴ دی به خبرگزاری تسنیم گفته است که این کمیسیون در حال بررسی طرح اصلاح مواردی از قانون انتخابات شوراهاست که یکی از موارد آن نظارت در قبل و هنگام ثبت نام داوطلبان است.
به گفته علی حدادی بر اساس این طرح سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به مراجع استعلامی نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا افزوده شده است. همچنین این طرح مقرر کرده که داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا باید شش ماه قبل از ثبت نام در آزمونی که از سوی وزارت کشور برگزار می‌شود شرکت کنند.
به گفته سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس، هدف از این طرح “جلوگیری از انحرافات شوراها و نظارت بر عملکرد چهارساله آنها” است.
انتخابات شوراهای شهر و روستا تنها انتخاباتی است که از دخالت شورای نگهبان مصون است و نامزدهای آن توسط این شورا تایید نمی‌شوند. نظارت بر این انتخابات نیز تا کنون بر عهده مجلس شورای اسلامی بوده است.
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها گفته است: «امورات شوراها و نظارت بر آن برعهده مجلس شورای اسلامی قرار دارد و نباید این وظایف را برعهده بخش دیگری قرار داد.»
به دلیل نبودن نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات شوراها تا کنون چهره‌های متفاوت سیاسی نیز در برخی مواقع توانسته بودند به شوراها راه یابند. به عنوان نمونه می‌توان به مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز اشاره کرد که به دلیل حمایت از بهاییان هشت ماه را در زندان گذراند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »