بنياد مسيحي ايرانيان
new

طالبان: کنترل ۸۵ درصد از خاک افغانستان را در دست داریم

گروه طالبان ادعا کرده کنترل ۸۵ درصد از خاک افغانستان را در دست دارد. در ۲۴ ساعت گذشته از سه گمرک مرزی ایران و افغانستان، دو گمرک به تصرف طالبان درآمده است.
یک فرستاده طالبان در مسکو روز جمعه ۹ ژوئیه ادعا کرد این گروه اسلامگرای تندرو کنترل ۸۵ درصد از خاک افغانستان را در دست گرفته است. طالبان در هفته‌های اخیر و پس از آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اوایل ماه مه، پیشروی زیادی در خاک این کشور کرده و کنترل بخش‌های بیشتری را در دست گرفته است.
روز گذشته نیز گمرک اسلام قلعه در مجاورت مرز ایران (شهرستان تایباد) به تصرف طالبان درآمد. به گزارش خبرگزاری فارس پس از آن نیز گمرک ابونصر فراهی که در مرز خراسان جنوبی در ایران قرار دارد به تصرف نیروهای طالبان درآمده است. بدین ترتیب دو گمرک از سه گمرک مرزی ایران و افغانستان هم‌اکنون در دست طالبان است.
خبرگزاری فارس از قول منابع آگاه نوشت که پس از تصرف گمرک اسلام قلعه ۱۷۰ افغان به ایران پناهنده و در کمپ اتباع خارجی اسکان داده شدند.
جو بایدن، رییسجمهوری آمریکا شب گذشته در کاخ سفید اعلام کرد که ماموریت نظامی این کشور در افغانستان ۳۱ اوت پایان خواهد یافت. او گفت پس از ۲۰ سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان حالا دیگر این مردم افغانستان‌اند که باید برای کشورشان تصمیم بگیرند.
سربازان ارتش آلمان که در قندوز مستقر بودند نیز ۳۰ ژوئن خاک افغانستان را ترک کردند.
گروه تندروی اسلام‌گرای طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ حکومت افغانستان را در دست داشت. پس از حملات ۱۱ سپتامبر، طالبان حاضر نشد اسامه بن‌لادن ،رهبر القاعده و طراح عملیات ۱۱ سپتامبر را تحویل دهد، به همین دلیل آمریکا به این کشور حمله کرد.
در پی حمله آمریکا دولت طالبان سقوط کرد اما این گروه از بین نرفت بلکه به پاکستان گریخت و در آنجا تجدید قوا کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »