بنياد مسيحي ايرانيان
new

طالبان مدارس دخترانه افغانستان را، در روز بازگشایی، بستند.

وزارت معارف حکومت طالبان، هفت ماه پس از به قدرت رسیدن، در روز بازگشایی مدارس دخترانه، اعلام کرد که تمام مدارس دخترانه تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.
به گفته عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت معارف طالبان، تصمیم نهایی درباره باز شدن دوباره این مدارس «از سوی رهبری امارت اسلامی گرفته خواهد شد».
اما در اطلاعیه‌‌‌ای که در این زمینه صادر شده، علت این تعطیلی، نبود «لباس مکتب» مناسب عنوان شده است.
وزارت معارف حکومت طالبان در این باره توضیح داد: «هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شود، آن گاه بر اساس حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه آغاز خواهد شد.»
این خبر در شرایطی اعلام شد که طالبان، پس از روی کار آمدن، مدارس دخترانه را تعطیل کرده بود، اما روز چهارشنبه، سوم فروردین، قرار بود ده‌ها هزار دانش‌آموز دختر در افغانستان به مدرسه بازگردند.
پیش از این گروه طالبان تنها به دختران تا کلاس ششم اجازه حضور در مدرسه‌ها را داده بود.
طلوع‌نیوز در افغانستان روز چهارشنبه ویدئوی مصاحبه‌ای را منتشر کرد که در آن یک دختر دانش‌آموز از بسته ماندن مدارس به گریه می‌افتد.
بهانه نبود لباس مناسب مدرسه در شرایطی موجب تعطیلی مدارس دخترانه شده که به گزارش رادیو آزادی، طالبان محدودیت‌هایی چون حجاب کامل اسلامی و تدریس از سوی معلمان زن برای دختران را اجرا کرده بود.
در مناطق روستایی نیز بر اساس محدودیت حکومت طالبان و کمبود معلمان زن، مردان مسن به دختران دانش‌آموز درس می‌دادند.
گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن، محدودیت‌های بسیاری را برای زنان به ویژه در زمینه تحصیل اعمال کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »